Race Results for
DINO MTB Series #10-Heavenly Acres XC
Scottsburg, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliot Hitchcock   Summerville, SC 191387   
2 Nick Sovinski      
3 Sam Rhoads   Mokena, IL 193285   
4 Ben Johnson   Indianapolis, IN 191388   
5 Kennen St Henry   Columbus, IN 191392   
6 Joe Tonak      
7 Justin Amann      
8 Jeremy Thomas   Grandview, IN 180439   
9 Blake Pedigo      
10 Dale Hitchcock   Ft Wayne, IN 191390   
11 Braeden Day      
12 Chris Murray      
13 Robert Townsend      
14 Kory Noland      
15 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Mullican   Terre Haute, IN 181002   
2 Andy Smart   Catlin, IL 191391   
3 Jason Wagner      
4 TJ Townsend      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
4 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
5 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
6 Kyle Lasley      
7 Michael Fitch   Madison, WI 181526   
DNF Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
DNF David Wert   Lafayette, CO 185690   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
2 David Wagoner      
3 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
4 David McComb   Yoder, IN 172316   
5 Greg Maddux      
6 John Stirling   Louisville, KY 83943   
7 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
8 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
9 Brian Bauer      
10 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
DNF Troy Jenkins   Pine Village, IN 117035   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Hancock   Huntington, IN 43830   
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
4 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
DNF Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Thomas      
2 Michael Plummer      
3 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
4 Jonathan Juillerat      
5 Cameron York   Heltonville, IN 118666   
6 Randy Majors   Clarksville, TN 152564   
7 Charles St Henry   Muncia, IN 181521   
8 Jamie Maggard      
9 Nathan Lynch      
10 Aaron Songer      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
2 Mike Trabel   Sunman, IN 191382   
3 Scott Kanehl      
4 David Raber   Carmel, IN 185433   
5 Jeff Miller      
6 Jon Clodfelter      
7 Brian Beard   Fort Wayne, IN 3023   
8 John Wheeler II      
9 Jerry Juliot      
10 Kevin Marzahl      
11 Rowland Peddie      
12 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
13 Greg Barkley      
14 John Zeigler      
15 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
16 Mike Manning      
17 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
DNF Barry Herald      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
2 Brad Demott   Shelbyville, IN 9179   
3 Michael Walls   Hope, IN 151199   
4 Clay Scott      
5 Warren Cress   Bargersville, IN 160277   
6 Brendan Wahl   Leesburg, IN 185520   
7 Keith Caudill   Ft Wayne, IN 189992   
8 John Mullican   Terre Haute, IN 192111   
9 Michael Russell      
DNF Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Weaver   Plainfield, IN 186839   
2 David Fleming   Hanover, IN 116285   
3 Theodore Townsend   Bloomfield, IN 152575   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Kosiba      
2 Justin Kruer      
3 Ted Rimstidt      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Helton   Muncie, IN 191394   
2 Sam Whitton   Broken Arrow, OK 192929   
3 Keith Griffiths      
4 Tom Tirmenstein      
5 Elmer Hall      
7 Keith Morkal      
8 David Tonak      
9 Chris Beck      
10 Clark Anderson      
11 Alan Tucker      
12 Robert Bolt      
13 Brent Thompson   Bloomington, IN 152571   
14 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
15 Doug Parks      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sovinski      
2 Cris Calhoun      
3 Larry Lawrence      
4 Mark Glore      
5 Randy Lamaster      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Fewell      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Martin   East Lansing, MI 152561   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Randi Cox      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Barkley      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Alinovi   Nashville, IN 192285   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee