Race Results for
Texas Cyclone 20K Time Trial
Hutton, TX
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 04/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Wright   Sunnyvale, CA 144547   Mercy Cycling Team
2 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   Violet Crown Sports Assoc
3 Bryan Zurlo      Unattached
4 John May      Unattached
5 Ignacio Lopez      Unattached

Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Royer   Austin, TX 140852   United Youth Sports Inc.
2 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Action Bikes
3 James Karthauser   Kerrville, TX 18563   Violet Crown Sports Assoc
4 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   United Youth Sports Inc.
5 Jaime Slaughter   Austin, TX 74137   REI Austin Cycling Team
6 Stefan Hardie   Austin, TX 113482   United Youth Sports Inc.
7 David Hogan   Springfield, MO 151937   Unattached
8 Robert Fuller   Conifer, CO 185030   Violet Crown Sports Assoc
9 Jorge Alvarado   Point Venture, TX 186672   Unattached
10 Clyde Gander      Unattached

Men - Master - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seymour Goldstein   Austin, TX 47234   Violet Crown Sports Assoc
2 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
3 Al Sawicki      Unattached
4 Thomas Linehan   Austin, TX 175556   Violet Crown Sports Assoc
5 Allan Posnick   Austin, TX 186673   Unattached
6 George Jahant      Unattached

Men - Master - MR - 55-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Kloster   Anywhere,  134693   Violet Crown Sports Assoc
2 Edward Meyer   Bulverde, TX 87969   Ciclismo SA
3 Walter Giesberg   San Antonio, TX 78311   Ciclismo SA
4 Raymond Schroeder   Georgetown, TX 49411   Violet Crown Sports Assoc
5 Roger Darley   Austin, TX 186671   Violet Crown Sports Assoc

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny York   Lake Jackson, TX 151382   Southern Elite
1 George Pou   Houston, TX 144106   Southern Elite
1 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   REI Austin Cycling Team
2 Paul Guidry   Round Rock, TX 122716   United Youth Sports Inc.
2 Cary Smith   Lafayette , CO 153082   REI Austin Cycling Team
3 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   United Youth Sports Inc.
3 Brenten Sawyer   Mound City, KS 58722   Quannah Racing
4 Jay Swann   Austin, TX 167541   Peloton Racing Org.
5 Scott Kasin   Carbondale, CO 115958   Saratoga Freewheelers Bike Club

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   Action Bikes
2 Thomas Hallock   New York, NY 166082   U of Texas Cycling Club
3 Joseph (Joe) Chipuk   Charlottesville, VA 185088   United Youth Sports Inc.
4 Zak White   Round Rock, TX 168709   REI Austin Cycling Team
5 Shawn Bostad   Austin, TX 177859   Unattached
6 Bill Blagdan   Austin, TX 176291   Unattached

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Luna   Houston, TX 185512   Unattached
2 Clift Cox      Unattached
3 Orlando Gonzales      Unattached
4 Marc Pujol   Austin, TX 186343   Unattached
5 Brian Meelbusch   San Marcos, TX 165232   Unattached
6 John Wing      Unattached
7 Brett Spencer      Unattached
8 Baltazar Bernal      Unattached
9 Charles Hobbs   Dallas, TX 137993   Unattached
10 Eddie Pedroza      Unattached
11 Tim Currie   Pflugerville, TX 181870   REI Austin Cycling Team
12 Adrian Navarro      Unattached
13 Kevin McIntyre   Austin, TX 163103   Unattached
14 Josh White      Unattached
15 Edward Remaley   Austin, TX 143412   Unattached
16 Alexander Barr      Unattached
17 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   Unattached
18 Clinton Leysath   Austin, TX 189046   Unattached
19 Chris Bata   Austin, TX 2840   Unattached
20 Mark Butler   Mesquite, TX 153983   Unattached
21 Brandon Reinenger      Unattached
22 Jorge Trevino   Austin, TX 182770   Unattached
DNF Ned Druart   Austin, TX 187234   Quannah Racing

Women - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlotte Morris      Unattached
2 Rebecca Callaway      Unattached
3 Elizabeth Wright      Unattached
4 Eileen Schaubert      Unattached
5 Darlene Karthauser      Unattached
6 Doris Breslin      Unattached

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Celia Mulder   Austin, TX 185472   Austin Flyers
2 Betty Chang   Austin, TX 161218   Peloton Racing Org.
3 Karyn Webb      Unattached
5 Ginger Colquette   Marina Del Rey, CA 186542   Austin Flyers
6 Charlotte Morris      Unattached
7 April Watkins   Austin, TX 183861   WOW
8 Elaine Park   Los Angeles, CA 174530   United Youth Sports Inc.
9 Teresa Edwards   San Antonio, TX 177630   Ciclismo SA
10 Kate Skrainka      Unattached
11 Emily Bubolz      Unattached
12 Amy Green   Austin, TX 177627   Unattached
13 Lori Reeder      Unattached
14 Cathie Hutchins   Austin, TX 177735   WOW
15 Tammy Gregory   Cedar Park, TX 189562   Unattached
16 Miranda Payne      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee