Race Results for
Ford No Boundaries MTB Challenge #1
Hialeah, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 02/24/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH LA RUE   43:40:00   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID JULIEN   37:33:00   
2 ARI PAPIR   39:02:00   
3 DAVID BENTOLILA   39:03:00   
4 JARETT SLOTKOFF   41:33:00   
5 JEREMY MITRANI   52:24:00   
6 ELI WEIL   59:31:00   
DNF FANCISCO GOMEZ      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM MISBERGER   1:06:13   
2 FRANCISCO GOMEZ   1:12:14   
3 GEORGE FERNANDEZ   1:26:29   

Men - Junior - JR - 3-5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN SERNA   1:15   
2 MILTON GONZALEZ   1:16   

Men - Junior - JR - 6-8

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEBASTIAN JIMENEZ   5:39   
2 BRANDON MILLER   5:40   
3 JARED TUCKER   5:45   
4 SKYLER STONE   6:15   
5 JACOB LARUE   6:16   
6 GREGORY VALENTIN   6:20   
7 JEAN CARLOS MULET   6:29   
8 DAVID RODRIGUEZ   6:30   
9 FRANCISCO JOA   6:32   
10 NICHOLAS KARETTIS   6:33   
11 STEVEN RODRIGUEZ   6:35   
12 CORT FERGUSON   7:10   
13 CAGE FERGUSON   8:02   

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ      
2 SEAN NORTHUP   5:42   
3 DANIEL JIMENEZ   5:48   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin LANFORD   1:46:46   
2 IVAN GEHRIG   1:48:26   
3 Neal Arnett   Clayton, GA1:54:31 177094   
DNF x x      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORGE CORTES   1:45:32   
2 Stephen LaRue   Sunrise, FL1:48:18 145733   
3 JOHN MEYERS   1:49:38   
4 Andres Villadiego   Miramar, FL1:50:07 154556   
5 NIXON NIXON   Davie, FL1:52:53 97997   
6 DANNY VILATO   1:53:19   
7 JAMES GILMORE   Seattle, WA1:54:29 7327   
8 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL1:56:07 179296   
9 MIKE SAUERWEIN   2:02:04   
10 TIMOTHY HIGNETT   2:11:42   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Miller   Boca Raton, FL1:55:58 176838   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALVARO SOTILLO   1:24:32   
2 Juan Monge   Miami, FL1:25:02 188096   
3 RALPH CABALLERO   1:27:55   
4 Raul Bello   Pembroke Pines, FL1:28:31 185881   
5 ELVIS DIAZ   1:36:23   
6 TOM HARTENSTEIN   1:39:55   
7 JOEL FEINBERG   2:26:16   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Oswald   Duluth, GA1:26:29 139291   
2 JUAN VALERA   1:27:21   
3 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL1:27:24 179880   
4 ANDY WEHMEYER   1:28:49   
5 Oscar Salazar   Hollywood, FL1:29:27 139814   
6 GLENN ZEYER   1:29:49   
7 CARLOS DIAZ   1:31:35   
8 Hernando Sabogal   Miami, FL1:31:57 175304   
9 Marco Guajardo   Miami, FL1:32:23 185862   
10 NICHOLAS SEAGO   1:32:45   
11 ALBERTO SANCHEZ   1:33:57   
12 JOHN BRAGANSA   1:35:09   
13 Kenneth Tackett   Pendleton, SC1:35:49 154655   
14 x x   1:36:20   
15 MATT HAMMOND   1:36:33   
16 CLAUDE CHARRON   1:37:00   
17 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL1:40:28 139796   
18 RODRIGO FORRERO   1:42:07   
19 JOE STONE   1:45:21   
20 TINO CHANG   1:46:13   
DNF CHRISTOPHER VIETRI      
DNF CARLOS HERNANDEZ      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Gardner   West Palm Beach, FL1:29:45 12817   
2 George Feliciano   Coral Gables, FL1:29:54 185885   
3 RICH POLLUM   1:30:42   
4 TOM HUNTER   1:31:47   
5 DAVID JULIEN   Boulder, CO1:32:48 111395   
6 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL1:35:29 151050   
7 Steve Rodriguez   Miami, FL1:35:30 179780   
8 ROBERT JOA   1:38:30   
9 CURT MORLOCK   1:40:20   
10 ED SWAKOW   Stony Brook, NY1:56:06 138319   
DNF Gary Mendenhall   Homestead, FL 102652   
DNF Glenn Gardner   Miami, FL 12820   
DNF NICHOLAS SEAGO      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN HICKS   59:45:00   
2 FRANK MANDARO   1:00:05   
3 ANDREW FAULK   1:00:51   
4 JOSE SAAVEDRA   1:02:54   
5 David Bello   Ft Lauderdale, FL1:03:06 185870   
6 JORGE LISCANO   1:04:20   
7 CHRISTIAN SAVALA   1:08:18   
8 HUGO CHILO   1:09:04   
9 GREGORIO HANIMIAN   1:09:05   
10 MATT JORDAN   1:09:59   
DNF CHRIS SEAGO      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Pike   Coconut Creek, FL58:54:00 185853   
2 WILLIE GONZALEZ   1:56:00   
3 JULIAN BUERES   1:02:41   
4 Ricky Reyes   Miami, FL1:04:56 186637   
5 ROMAN JOA   1:05:08   
6 DUANE YOUNG   1:05:59   
7 DAVID MOSS   1:06:38   
8 MICHAEL PRENTICE   1:06:58   
9 CARLOS QUIROGA   Stanwood, WA1:06:59 141802   
10 DAVID MACIAS   1:08:44   
11 DAVID GUEST   1:08:52   
12 GIOVANNI MASI   1:08:57   
13 CHRIS SIMMONS   1:09:15   
14 MIKE THOMPSON   1:12:08   
15 MARK PATTEN   1:12:54   
16 CHARLES KLEINICKE   1:18:02   
17 DANIEL CABRERA   1:19:40   
18 JAVIER COLON   1:25:28   
DNF STANISLAU SOARES JR.      
DNF STEVE HOFFMAN      
DNF PAUL GONZALEZ      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK DANIO   1:02:10   
2 BILL LEONARD   1:03:49   
3 Jose Semper   Miami, FL1:07:03 185101   
4 RICHARD MOSS   1:07:20   
5 MARCOS LOPEZ   1:09:14   
6 ADAM GOLDFARB   1:09:21   
7 CHARLIE LARUE   1:10:37   
8 SCOTT CLOUTHIER   1:13:00   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Mahoney   Weston, FL1:01:19 186288   
2 Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL1:04:04 154677   
3 John Marchetto   Weston, FL1:04:13 179775   
4 DEAN YOBBI   1:04:15   
5 BRIAN WOOD   1:04:27   
6 ROBERTO VARGAS   1:06:56   
7 JOAQUIN HERNANDEZ   1:07:24   
8 EDDIE MARTINEZ   1:27:27   
9 Kevin Rose   Homestead, FL1:09:48 185882   
10 HECTOR VIERA   1:10:15   
11 LEDN SZCZEPANSKI   1:12:33   
12 CHRIS MATTHEWS   1:13:27   
13 Alan Potak   Boca Raton, FL1:13:57 177105   
14 FRANKLIN ALVAREZ   1:20:11   
15 MICHAEL LENHARDT   1:21:16   
DNF FRED ODIO      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAUL BELLO   1:09:16   
2 MANNY GARCIA   1:28:15   
DNF Gary Cole   Miami, FL 7319   

Women - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Phelps   Miami, FL42:14:00 176896   

Women - JR - 6-8

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER FERGUSON   7:57   
2 JAZMIN GONZALEZ   7:59   
3 BRITTANY LANE   8:00   
4 BRENNA STONE   8:18   
5 MELANIE LANE   8:29   
6 JENNIFER LA RUE   8:39   

Women - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIANA KARETTIA   7:07   
2 MARINA ROBINSON   7:10   

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL1:35:44 177095   
2 Lynn Sauerwein   Miami, FL1:55:41 98066   
3 KAREN ROBERTSON   1:56:49   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHANIE KNOTEK   1:13:28   
2 LILLIE FARINAS   1:13:50   
3 SORAYA EIROFF   1:17:00   
4 KRISTIN BUTCHER   1:17:20   

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMIE LOMBARDO   1:19:11   
2 KIMMI THOMPSON   1:19:15   
3 LAURIE SCHOEPE   1:21:48   
4 Kerry Stevens   Lighthouse Point, FL1:22:43 179293   
5 LINDA ROSE   1:24:43   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaBonk BreakerShimanoCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee