Race Results for
Spring Challenge North #4
Fernandina Beach, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/07/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2 SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
3 James Walz   Savannah, GA 187905   
4 IAN MURPHY      
5 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
6 JACOB MARTIN      
7 ERIC DANFORD      
8 MATTHEW STERLING      
9 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO SCHAETZING      
2 DANIEL ENNIS      
3 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
5 TAYLOR HARRELL      
6 NEAL WETHERALD      
7 KARL MITTERMAYR      
8 ELIJAH HOUSER      
9 John Walz   Savannah, GA 187904   
10 MICHAEL JACOBSEN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Mose Howard   Tampa 164929   
3 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4 DARIEN ANGELIER      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2 Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
3 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3 MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
4 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MARGIERA      
2 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
3 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
4 ARIEL GARCIA      
5 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
7 ORION CORCILIUS      
8 Michael Miles   Omaha, NE 151897   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
2 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
3 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
4 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
5 BRIAN MOORE      
6 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
7 JOEL LAWRENCE      
8 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
9 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
10 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
11 Randy Myhre   Tampa, FL 188044   
12 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
13 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
2 Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
3 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
4 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
5 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
6 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
7 William McDonald   Welllington, FL 142176   
8 John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIMPSEY WATERS      
2 PETE JOHNSON      
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4 JUSTIN DELEO      
5 CARLOS THOMPSON      
6 ANTHONY JANIK      
7 KEN KLEIN      
8 ALAN FAY      
9 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
10 James McCartney   Tampa, FL 188967   
11 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
12 John Edwards   Brandon, FL 168890   
13 David Wincott   Zephyr Hills, FL 186161   
14 PETER KOVALICK      
15 BERNARD MALINIS      
16 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
17 WARREN HORNE      
18 CRAIG TINSLEY      
19 Timothy Jones   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
20 JOE LESPERANCE      
21 STANLEY LEWIS      
22 EDWARD RASTRELLI      
23 CHUCK LONG      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF ESPOSITO      
2 ROBERT BANNER      
3 THOMAS OSTERLOH      
4 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5 Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
6 THOMAS TEETERS      
7 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
8 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
9 Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Marston   Largo, FL 154626   
2 Julianne North   Stow , MA 165859   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3 Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
4 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
5 KATIE NEILL      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENAE BLEVINS      
2 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
4 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
5 COLLEEN CARNATHAN      
6 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
7 HEATHER ADKINS      
8 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUOREBonk BreakerShimanoSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee