Race Results for
Spring Challenge North #3
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/17/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
2 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
3 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
4 EVAN CHRISTOFF      
5 ERIC DANFORD      
6 IAN MURPHY      
7 MATTHEW STERLING      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO SCHAETZING      
2 DANIEL ENNIS      
3 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4 NEAL WETHERALD      
5 TAYLOR HARRELL      
6 ELIJAH HOUSER      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929   
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
4 FOYE TROUTE      
5 Paul Hart   Kansas City, MO 169614   
6 JOEY DESILVA   Ft Pierce, FL 144482   
7 Steven Heal   Kansas City, MO 166222   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2 Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
3 CLINT GIBBS   Santa Cruz, CA 146801   
4 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
5 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
6 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
7 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
8 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
9 Kurt Fritz   Land O Lakes, FL 122396   
10 KEVIN BOOTH      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3 MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
4 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
5 Art North   Valrico, FL 165892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
2 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
3 ORION CORCILIUS      
4 KY BLACKLEDGE      
5 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
6 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
8 JOEL LUKER      
9 RAJEEB PAS      
10 ALLAN PATRICK      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
2 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
3 Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
4 STERLING STEWARD      
5 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
6 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
7 Dave Watson   Davie, FL 154901   
8 BRIAN MOORE      
9 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
10 DAVE STOUT      
11 JOEL LAWRENCE      
12 Randy Myhre   Tampa, FL 188044   
13 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
14 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
15 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William McDonald   Welllington, FL 142176   
2 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
3 GENE GARNEAU      
4 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
5 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
6 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7 John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER CIASCA   Pinecrest, FL 176852   
2 SEAN CRICHTON      
3 HUNTER FORT      
4 BRONSON DUENAS      
5 RYAN BORGER      
6 BEN NIEMER      
7 DON DAVIS      
8 MATT LUCAS      
9 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
10 DAVID PETOTSKY      
11 PEDRO LEBRON JR      
12 JASON LEE      
13 CHRISTOPHER VLANGAS      
14 KARLOS BERNART      
15 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
16 ANDY RELVE      
17 DAVID LUPPINO      
18 AARON WATSON      
19 GREG TOWNER      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIMPSEY WATERS      
2 JUSTIN DELEO      
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4 CARLOS THOMPSON      
5 DAVID ALEXANDROU      
6 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
7 KEN KLEIN      
8 Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   
9 BRADLEY JEFFERSON      
10 David Wincott   Zephyr Hills, FL 186161   
11 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
12 JAMES MCCARTNEY      
13 TOM PANTLEY      
14 MARK ATTLESEN      
15 ANTHONY JANIK      
16 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
17 HARRY WALLACE      
18 STANLEY LEWIS      
19 John Edwards   Brandon, FL 168890   
20 RICHARD LANIGAN      
21 Timothy Jones   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
22 ROBERT BEIL      
23 DAVID LOYD      
24 JOE LESPERANCE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
2 ROBERT BANNER      
3 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
4 CHIP GALLIANO      
5 DANIEL HUDAK      
6 GLEN GRAHAM      
7 Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
8 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
9 Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
10 DAMIAN HIRNEISE      
11 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
2 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
3 JAMES POLLARD      
4 RON HAWK      
5 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN   New Haven, CT 6639   
2 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3 Susan Marston   Largo, FL 154626   
4 Julianne North   Stow , MA 165859   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARBARA SHIRCLIFF      
2 Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
3 TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
4 KATIE NEILL      
5 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
2 RENAE BLEVINS      
3 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
4 TRACEY WALLACE      
5 LISA LORENZO      
6 LIBBY HARROW      
7 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
8 LINDA ZACCO      
9 LISA HAGER      
10 MONIQUE ADDISON      
11 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOSpyShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee