Race Results for
Spring Challenge North #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/03/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
2Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
3Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
4MATTHEW STERLING      
5ERIC DANFORD      
6IAN MURPHY      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DANIEL ENNIS      
2Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
3NEAL WETHERALD      
4ELIJAH HOUSER      
5CHRIS CORMIER      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2Mose Howard   Tampa 164929   
3Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4ROBERT BOUNDS      
5JOEY DESILVA   Ft Pierce, FL 144482   
6Steven Heal   Kansas City, MO 166222   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
3M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
4Kurt Fritz   Land O Lakes, FL 122396   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3Art North   Valrico, FL 165892   
4MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
5Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ORION CORCILIUS      
2RICK WETHERALD      
3Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
4JOEL LUKER      
5Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
6Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
7Robin Collier   Jacksonville, FL 176909   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
2Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
3MARK MONDELLO      
4Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
5JOEL LAWRENCE      
6Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
7Chris Adamec   Atlantic Beach, FL 176908   
8Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
9Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
10Randy Myhre   Tampa, FL 188044   
11JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
12Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
2Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
3GENE GARNEAU      
4RANDY PFAHLER      
5Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
6Randall Smith   Ocala, FL 138977   
7Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
8Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
9BILL BROWN      
10John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SEAN CRICHTON      
2TIM BROWN      
3HUNTER FORT      
4BRONSON DUENAS      
5JUSTIN VALDEZ      
6JON COTTON      
7JAVIER ALVARO      
8DAVID PETOTSKY      
9CHAZ GILBERT      
10James Gibbs   Sanford, FL 168430   
11DARREN MIMAHON      
12Ryan Doege   Pensacola, FL 187336   
13JASON LEE      
14ROD RODRIGUEZ      
15KARLOS BERNART      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DIMPSY WATERS      
2ANTHONY JANIK      
3CHRISTOPHER BOORAS      
4DAVID ALEXANDROU      
5FRANK LAMON      
6CARLOS THOMPSON      
7Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
8DOUG LUEDEKE      
9JEFF ESPOSITO      
10JUSTIN DELEO      
11PETE JOHNSON      
12TED LEE      
13John Edwards   Brandon, FL 168890   
14MARK ATTLESEN      
15JOE KEAN      
16David Wincott   Zephyr Hills, FL 186161   
17CHUCK LONG      
18Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
19STANLEY LEWIS      
20TODD ADDICOTT      
21TIM JONES (JAX)   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
22Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
23Kenneth Perkins   Decatur, GA 169065   
24STERLING MURPHEY      
25ROBERT JOHNSON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PHILIP FOREMAN      
2DANIEL HUDAK      
3THOMAS OSTERLOH      
4ROBERT BANNER      
5Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
6Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
7Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
8GLEN GRAHAM      
9Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
10Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
2Valerie Naylor   Tampa, FL 176006   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2AMANDA HALL   Gainesville, FL 186371   
3Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
4Marty Lemon   Waldorf, MD 177681   
5KATIE NEILL      
6Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENAE BLEVINS      
2Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
4LAUREN BREEDEN      
5LISA LORENZO      
6LEAH BRANNEMAN      
7Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
8TRACEY WALLACE      
9MONIQUE ADDISON      
10Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee