Race Results for
Spring Challenge South #4
Deerfield Beach, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/24/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL JIMENEZ      
2 Sean Northrup   Pembroke Pines, FL 154678   
3 JOSH LARUE      
4 RYAN MCTIER      
5 MANUEL ORTEGA      
6 MICHAEL MCNAMARA      
7 MAX LASHIN      
8 BRANDON PELLY      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillermo Ferrer   Mclean, VA 187900   
2 Nick Barreras   Ft Lauderdale, FL 168254   
3 JORDAN GOLDFELD      
4 DAVID JOLIEN      
5 EVAN PENNINGTON      
6 DAVID BENNOLILA      
7 CHRIS PELLY      
8 JARETT SLOTKOFF      
9 ANTHONY LOCASCIO      
10 SEAN MCCLEARY      
11 MICHAEL BALDINO      
12 SEAN REYNOLDS      
13 MICHAEL PENATE      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NEAL WETHERALD      
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 STEVEN LUJAN      
4 CHRIS ALFONSO      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL TIO      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
3 Ivan Gehrig   Miami Beach, FL 164872   
4 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIEGO GARAVITO      
2 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
3 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
4 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5 LEE FOX      
6 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
7 GREG KING   Jacksonville Beach, FL 163519   
8 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
9 James Gilmore   Pompano Beach, FL 118159   
10 NIXON NIXON      
11 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
12 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
13 KEVIN ARMSTRONG      
14 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
15 Andrew August   Pittsford, NY 2073   
16 Edward Urbaez   Sunrise, FL 87363   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Miller   Boca Raton, FL 176838   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
4 Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
5 Antonio Salazar   Miami, FL 139815   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT TASSELMYAR   Delray Beach, FL 187899   
2 JUAN MONGE   Brentwood, CA 188090   
3 Ariel Garcia   Cooper City, FL 185991   
4 ORION CORCILIUS      
5 JUSTIN BROMAN   Miami, FL 185807   
6 RICK WETHERALD      
8 Ramon Barreto   Little Rock, AR 188094   
9 Ryan Swakon   Miami, FL 130533   
10 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
11 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
12 MATT MOOMAW      
13 Rainer Schael   Miami, FL 87128   
14 Christopher Phillips   Morgantown, WV 178828   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
2 MARK LOPEZ      
3 JASON KOLIFRATH      
4 ANDY WEHMEYER      
5 Dave Watson   Davie, FL 154901   
6 JUAN CARLOS VALERA      
7 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
8 James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
9 MAURICE TOBON      
10 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
11 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
12 DOMINGO ALONSO      
13 ALBERTO SANCHEZ      
14 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
15 RODRIGO FORERO      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William McDonald   Welllington, FL 142176   
2 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
3 Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
4 Steve Rodriguez   Miami, FL 179780   
5 Chris Gillis   Davie, FL 85584   
6 ROBERT JOA      
7 Allan Cambareri   Coconut Creek, FL 56312   
8 KARL CASTILLO      
9 BOB COOK      
10 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
11 BRAD PHILLIPS      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RHEE POLHAMUS      
2 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
3 JIM MCGUIRE      
4 PETER CIASCA   Pinecrest, FL 176852   
5 BRONSON DUENAS      
6 DON DAVIS      
7 JIMMY HARN      
8 Jose Saavedra   Miami, FL 186642   
9 FORD DAPRIX      
10 LESTER SANCHEZ      
11 Jorge Medina   Davie, FL 187471   
12 CHRISTIAN SAVAIA      
13 DARWIN VASQUEZ      
14 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
15 OSCAR VALLE      
16 JASON BARCOMB      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM PIKE      
2 TIM WISNER      
3 DAVID ALEXANDROU      
4 SHAWN HART   Miami, FL 185893   
6 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
7 JUSTIN DELEO      
8 Juan Acosta   Pembroke Pines, FL 188702   
9 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
10 JULIAN BUERES      
11 CARLOS THOMPSON      
12 STEPHEN BURKE      
13 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
14 JAMES MCCARTNEY      
15 JOHN WELLMEYER      
16 ANDRES TORRES      
17 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
18 Joseph Vandervoort   Coconut Creek, FL 187890   
19 Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
20 Richard Moss   Pembroke Pines, FL 187891   
21 BOBBY MASULA   West Point, NY 156183   
22 NICOLAS ODDO      
23 PATRICK ELLIS      
24 LOUIS PATTERELLI      
25 CHARLES LARUE      
26 ALBERT TUNKS      
27 JOE HALL      
28 RICHARD GLUFFREDA      
29 REY QUINONES      
30 TONY MARTINEZ      
31 Richard Lim Sang   Miami, FL 139839   
32 Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HENRIQUE DUARTE      
2 PETER TAMBURELLO      
3 Edward Metzgar   Coral Springs, FL 178705   
4 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
6 STEVE WILDE      
7 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
8 Craig Berger   Davie, FL 56059   
9 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
10 CHRIS HYDE      
11 WALLY PILAT      
12 MICHAEL LENHARDT      
13 ROBERT SMYTHE      
14 PETER SMITH      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAUL BELLO      
2 Bill Davis   Deerfield Beach, FL 167080   
3 Gary Cole   Miami, FL 7319   
4 TONY CORCETTI      
5 PETER PRESLAND      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Callis   Ft Lauderdale, FL 187892   
2 AMY GRUBB   Newhall, CA 171095   
3 KARINA KROLL      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
3 KRISTA CASAZZA      
4 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
5 MARY ALONSO      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN AHARONI      
2 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
3 AMBRE LEVY      
4 Susan Kwiatkowski   Fort Lauderdale, FL 185974   
5 Jamie Lombardo   Morgate, FL 179308   
6 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   
7 TRACEY WALLACE      
8 JILL REY      
9 Kimberly Phelps   Miami, FL 176896   
10 Jessie Busch    Lantana, FL 179781   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaShimanoOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee