Race Results for
McMudfest
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/16/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARC DAVID   25:36.00  130 BIKEBUTLER
2 JOSEPH SZEMBER   26:32.50  190 MACH HEAD
3 NICKY KROETCH   26:34.50  203 NW HEALTH
4 COLE CUTRIGHT   27:34.90  109 YS3 RACING

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KACEY CHAMBERLIN   1:01:00.  22 RAGNAROK
2 Pawel Szafruga   Pullman, WA1:03:44. 180018  45 
3 Colin Longmuir   Woodinville, WA1:04:41. 161071  183 TM METHOW
4 TRISTAN SKOLRUD   1:04:50.  77 RAD RACING
5 Matt Salladay   Winthrop, WA1:08:11. 159951  117 TM METHOW
6 Jeremy Soltow   Ft. Collins, CO1:08:54. 137961  102 YS3
7 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA1:09:30. 171210  167 SINGLE TRK
8 Jake Pearce   North Bend, WA1:11:11. 159936  137 SINGLETRAK
9 TREVOR COWELL   1:11:40.  210 WAR
10 Evan Robertson   Winthrop, WA1:13:50. 147144  232 JF2 RACING
DNF PAT FANNING   999  147 
DNF MIKEY HOFFMAN   999  148 
DNF TYLER BJORKMAN   999  144 HARDCORE
DNF David Volkert   Normandy Park, WA999 179688  191 YS3
DNF Brian Warren   North Bend, WA999 164645  218 SINGLETRAC

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYEN GRAVER   46:01.80  42 RAGNAROK
2 ADAM SZEMBER   49:47.40  187 MACH HEAD
3 DANIEL KROETCH   1:05:53.  204 NW HEALTH

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JERRY SHAVER   54:55.60  94 
2 TOM KUTING   1:00:38.  262 
3 GERITT SHIPLEY   1:01:49.  78 
4 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME1:02:33. 110378  188 MACH HEAD
5 JAMES REED   1:04:24.  93 
6 JOHN LARSEN   1:05:51.  108 YS3 RACING
7 RYAN WADE   1:08:25.  189 MACH HEAD
8 ZAC HAUGEN   1:09:27.  104 YS3
9 Johnathan Skeehan   Tacoma, WA1:11:30. 178943  106 YS3 RACING
10 SPENCER MAHAN   1:45:00.  110 YS3 RACING
DNF SHAD MCBRIDE   999  107 YS3 RACING
DNF KOREY GOLBIENKO   999  66 
DNF Luciano Worl   Woodinville, WA999 162267  

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN JENNERJAHN   53:33.90  103 YS3 RACING
2 BRANT SKEEHAN   1:00:06.  105 YS3
3 TYLER ALVARDO   1:00:39.  255 
4 JOSH SAYAN   1:01:55.  37 
5 COLIN GAMBILL   1:10:33.  73 
DNP SEVERIN SKOLRUD   998  76 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON WHITE   53:43.90  267 
2 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT56:42.30 179149  86 SPORTSPLUS
3 JOHN BAUSCHER   1:01:39.  211 
DNF Keith Robinson   Post Falls, ID999 180752  101 TM YS3

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY MAGRATH   1:22:09.  65 VERT EARTH
DNF TOM PETERSON   999  50 RAD RACING
DNF BEN PETERSON   999  51 SINGLETRAC

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamey Yanik   Boise, ID1:21:09. 161110  GIANT/SPT+
DNF David Richter   Seattle, WA999 29781  RECYLEDCYL

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joaquin (Wolf) Morelli   Beaverton, OR1:25:22. 152420  
2 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID1:26:30. 12623  236 VERT EARTH
3 Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID1:27:52. 110852  VERT EARTH
4 Kris Holden   Spokane, WA1:38:06. 148376  233 GARYFISHER
DNF Eric Atwood   Sammamish, WA999 117706  221 RITCHEY
DNF Jason Jablonski   Wenatchee, WA999 98835  BOLLA/BIAN
DNF Karl Umiker   Moscow, ID999 36212  

Men - EX - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dixon   Yakima, WA1:23:08. 154756  140 ELITE ATH
2 KYLE HUTCHISON   1:25:43.  163 
3 Phillip Champoux   Yakima, WA1:38:46. 150048  243 ELITE ATH
DNF Matthew Kanaly   Seattle, WA999 18486  92 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Davies   Missoula, MT1:12:24. 172537  260 BIGSKY CYC
2 Brian Cimmiyotti   Hermiston, OR1:14:11. 6937  244 SCOTT CYC
3 David Visser   Wenatchee, WA1:15:35. 171219  12 JRA
4 Justin Hofeldt   Post Falls, ID1:17:21. 157278  237 VERT EARTH
5 Justin Valente   Kirkland, WA1:17:55. 110337  175 BOLLABIANC
6 Michael Nash   Seattle, WA1:17:57. 179164  231 GREGGS
7 Randall Broesch   Hayden Lake, ID1:19:14. 156655  205 
8 PETER HELD   1:19:25.  89 BOLLABIANC
9 Dan Heins   Wanatchee, WA1:19:36. 171218  88 
10 Kendall Kuhar   Sahuarita, AZ1:20:31. 158321  250 
11 Benjamin Sullivan   Missoula, MT1:20:46. 178006  90 BIGSKY
12 Jeremy Freisz   Naches, WA1:22:13. 135659  185 YAK VAL CY
13 Anthony Smith   San Diego, CA1:30:28. 176494  252 
14 DAN DELANO   1:32:50.  171 
15 Matthew Dolan   Spokane, WA3:37:26. 134305  119 GONZAGA

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Young   Port Townsend, WA1:11:25. 39273  154 RAGNAROK
2 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA1:15:03. 26778  209 BIKECENTRE
3 Jeffery McConaughy   Bellingham, WA1:15:13. 163527  177 TM METHOW
4 Doug Graver   Monroe Wa1:15:13. 101059  11 RAGNAROK
5 Mike Rolcik   Bellevue, WA1:16:45. 155561  162 DIRTWORLD
6 Tom Phillips   Seattle, WA1:16:50. 173613  226 DIRTWORLD
7 John Brooke   Missoula, MT1:17:22. 112168  74 5 VAL VELO
8 Sean Maynard   Kailua-kona1:17:35. 171065  17 GREGG/CANN
9 ANDY FULLER   1:17:53.  67 SOLOFLY
10 Jerred Gildehaus   Spokane Valley, WA1:18:09. 99282  213 STOTAN RAC
11 Jason Chase   Athol, ID1:18:29. 132554  127 GFORSEBIKE
12 Nathan Kiger   Seattle, WA1:20:55. 77119  122 DIRTWORLD
13 Dave Pearson   Auburn, WA1:21:44. 98832  164 RAGNAROK
14 Todd Gallaher   Seattle, WA1:22:09. 12680  212 DIRTWORLD
15 Kevin Reinkensmeyer   Fircrest, WA1:23:06. 171055  60 
16 Todd Berg   Missoula, MT1:23:29. 148270  246 
17 BEN SUTTLEMYRE   1:24:26.  64 VERT EARTH
18 Randall Reily   Maple Valley, WA1:25:22. 176340  125 CHRIS KING
19 R Michael Gordon   Seattle, WA1:27:58. 61877  159 GREGGS
20 Richard Sherwood   Spokane, WA1:32:33. 32459  129 VERT EARTH
21 Scott Mathisen   Spokane, WA1:33:05. 176120  32 
DNF DEREK SHIERS   Miami, FL999 179780  84 
DNF JAKE MCBURNS   999  97 ELEPHANT

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Crum   Spokane, WA1:21:36. 94190  128 BIKEBUTLER
2 James David   Spokane, WA1:21:46. 79918  131 BIKEBUTLER
3 Russ Staples   Yakima, WA1:22:25. 33847  400 ELITE ATH
4 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA1:26:14. 85689  40 DIRTWORLD

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Foucault   Chewelah, WA1:24:06. 12125  215 
2 Jabez House   Sumner, WA1:36:16. 179708  225 GREGGS

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Spencer   Post Falls, ID1:01:12. 179692  258 
2 TIM RYAN   1:06:01.  200 SKAG PEDAL
3 Michael Prochaska   North Bend, WA1:08:16. 159182  254 
4 JON SORRENTINO   1:08:58.  193 JACOB JAVA
5 SHAY BAILEY   1:24:22.  265 
DNF HENRY MORGAN   999  151 
DNF Casey Cramer   Des Moines, WA999 8072  153 DIRTDEMONS
DNF DANIEL STUDLEY   999  158 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Bevens   Seattle, WA1:00:45. 166356  29 SPT MASTER
2 JEFFREY METTLER   1:00:48.  34 WAR
3 Robert Sherrick   Lakewoodwa1:01:48. 144691  113 PSYCHO/MTB
4 BRANDON KAASTAD   1:02:01.  251 
5 Eric Armstrong   Spokane, WA1:03:04. 76317  13 
6 Mike Jancola   Erdenheim, PA1:03:31. 168507  68 AURORA
7 Dean Burton   Orting, WA1:04:03. 180697  224 
8 Douglas Krumpelman   Hayden, ID1:04:04. 81054  198 VERT EARTH
9 MICHAEL MCAULEY   1:04:20.  43 
10 JEFF WELP   1:04:29.  46 
11 Allen Worst   Coeur D Alene, ID1:05:23. 44194  14 RC WORST
12 COLIN MEAGHER   1:05:34.  220 GREGGS
13 BRIAN THOMPSON   1:06:25.  139 
14 Cory Gordon   Colbert, WA1:07:28. 161073  58 
15 JOHN ARLAND   1:08:02.  169 TWINRIVER
16 Michael Dong   Bothell, WA1:08:03. 171987  242 BBTC
17 CHUCK GERHARD   1:09:02.  166 RC WORST
18 CHRIS KELSEY   1:10:36.  196 
19 JEFF MORAN   1:11:58.  202 DIRTWORLD
20 TROY HOPWOOD   1:14:00.  80 DIRTWORLD
21 SCOTT STROMING   1:14:55.  59 
22 SCOTT KRALLMAN   1:15:32.  20 
23 Rocky Crocker   Wenatchee, WA1:16:51. 180676  35 WAR
24 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID1:21:22. 114452  179 KEYCOMM
DNF CHOCH SPOTTEDHORSE   999  56 HYDE3/HYUN
DNF Jerry Cutright   Highlands Ranch Co999 8459  150 YS3 RACING

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Wade   Bow, WA1:03:40. 149725  240 SKAG CYCLE
2 KEVIN WAKEFIELD   1:05:41.  69 
3 BRUCE HUNT   1:07:19.  174 
4 Eric Kopczynski   Asotin, WA1:08:06. 166685  83 
5 Christopher Bier   Sandpoint, ID1:09:14. 184352  157 SPORTSPLUS
6 Stuart Broderick   Snohomish, WA1:09:18. 4924  57 
7 RICHARD HUGHES-DAVIES   1:09:26.  199 SKAG PEDAL
8 TOM FEIL   1:11:03.  36 WAR
9 GREGG HARNISH   1:13:53.  195 WAR
10 JIM MILLER   1:14:48.  116 
11 Bruce Trejos   Sandpoint, ID1:20:32. 43995  27 SPORTSPLUS
12 Vance Trieschmann   Spokane, WA1:22:47. 172901  124 BIKEBUTLER
13 Bret Suter   Spokane, WA1:28:01. 159910  241 
14 Mike Belles   Ephrata, WA1:43:26. 151207  31 
DNF MARK FAULKES   999  26 
DNF MARK WHITEHEAD   999  186 
DNF BOB LING   999  54 RAGNAROK

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Corkill   Spokane, WA1:06:15. 49079  249 EWU
2 PAUL SMITH   1:10:28.  141 TM METHOW
3 Al Harrison   Coeur Dalene, ID1:11:17. 165627  112 VERTEARTH
4 FRANK WYCOFF   1:12:12.  62 
5 SANDY THOMAS   1:12:13.  55 SPORTSPLUS
6 David Longmuir   Woodinville, WA1:15:55. 161096  182 TM METHOW
7 David Luke   Newport, WA1:26:38. 180750  19 
DNF RICHARD BEIGHTOL   999  266 FLYERS
DNF MICHAEL MCINTYRE   999  115 TM METHOW

Men - BG - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN KAYON   40:28.40  82 
2 Michael Rieffanaugh   Silverdale, WA49:06.30 181023  194 
3 JESSE WELCOME   50:53.10  95 
4 VERN HARE   55:00.80  161 BIKEBUTLER
5 JOHN BERLIN   57:24.90  126 BERLINRACI
6 ROBERT MAUSER   1:00:36.  208 
7 WAYNE ZIESKE   1:07:36.  98 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWN HOWARD   52:56.00  238 
2 CAPTAIN MONROE   53:53.00  120 MTB ENTERP
3 JEFF SMITH   58:05.20  253 SPORTPLUS
4 ZACH THOMPSON   1:01:49.  160 
5 SAM MATTHEWS   1:02:31.  118 
DNF ROBERT BAILEY   999  216 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Hollis   Tacoma, WA50:02.30 186681  143 HOLLISRACI
2 PAUL JONES   50:36.40  230 SINGLETRAC
3 Josh Carlson   Spokane, WA52:03.40 189491  70 
4 LAYNE DRETKE   55:58.90  214 
5 MIKE KROETCH   58:40.20  261 NW HEALTH
6 CHRIS LUTZ   59:33.20  53 
7 GREG PARSLEY   1:01:00.  121 
8 BRYAN HOPKINS   1:01:41.  99 
9 Phillip Blume   Medical Lake, WA1:05:40. 135658  123 
10 JOHN ASHLEY   1:06:49.  114 
11 GORDON RAY   1:07:49.  223 
12 TIM PICARD   1:09:08.  207 
13 PAUL MORGAN   1:14:29.  41 
14 DAVID HULSE   1:34:27.  206 WAR

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Morris   Snoqualmie, WA53:49.10 43163  234 SINGLETRAC
2 BRUNO CAPREZ   55:01.30  28 
3 Ray Roetman   Highlands Ranch, CO55:35.40 186797  178 TWIN RIVER
4 Rob Larsen   Mercer Island, WA55:36.60 186401  155 YS3 RACING
5 RIC PEARCE   55:46.50  136 SINGLETRAC
6 Theodore Parry   Lake Forest Park, WA56:35.60 179684  170 TI CYCLES
7 PAUL TERRY   57:19.80  165 
8 KERRY CHAMBERLIN   59:04.70  24 RAGNAROK
9 BILL HANSEN   1:02:11.  235 
10 Tom Warren   North Bend, WA1:05:41. 179691  219 SINGLETRAC
DNF JOHN PETERSON   999  52 SINGLETRAC

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK SOLTOW   1:04:28.  156 YS3
2 Jim Hoch   Snoqualmie, WA1:07:04. 179956  168 SINGLE TRK
3 Larry Schoonover   Spokane, WA1:15:21. 101847  61 SPA PARADI

Women - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAYDEN SUTTLEMYRE   32:47.70  133 VERT EARTH

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Warren   North Bend, WA1:01:52. 181607  217 SINGLETRAC

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HOPE CHAMBERLIN   48:20.50  21 RAGNOROK

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Beggs   Corralitos, CA1:23:02. 82430  176 
2 ANGELA SUCICH   1:25:24.  239 
3 Shannon Holden   Spokane, WA1:29:46. 151124  201 HAIRY GARY
4 June Sayers   Duluth, MN1:31:32. 149107  180 UOFI/AZONI
5 Sandra Baird   Bothell, WA1:44:26. 173616  87 RAGNORAK
DNF Jessica Davies   Missoula, MT999 172119  257 BIGSKY CYC
DNF Nicole (Coco) Gardner   Moscow, ID999 168565  134 

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA WISNER   1:24:40.  47 
DNF NICOLA MANN   999  85 

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Ann Davies   Missoula, MT1:31:18. 8730  138 BIGSKY CYC
2 Mary Beth Murphy   Spokane, WA1:39:02. 160826  75 BIKEBUTLER
3 Leah Lokan   Chico, CA1:39:07. 153028  152 SPORTSPLUS
DNF Karen Armstrong   Spokane, WA999 108834  10 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA KELLY   55:29.90  132 
2 Mary Carlson   Spokane, WA56:14.90 181834  81 
3 LAUREL DOUGLAS   56:47.10  264 
4 Sarah Wasmund   Dallas, TX59:07.20 119338  229 RAGNAROK
5 Jaime Freisz   Naches, WA59:41.70 160831  184 YAK VAL CY
6 KRISHA KERR   1:04:20.  256 DIRTWORLD
7 Carrie Atwood   Seattle, WA1:06:25. 43455  222 DIRTWORLD

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIBETH EVEZICH   55:31.90  15 RAGNAROK
2 ERIKA LARSEN   Greentown, IN57:23.80 177685  197 
3 Amy McGowan   Seattle, WA59:55.50 178976  181 RAGNAROK
4 Lynna Lies   Spokane, WA1:00:55. 180737  91 DIRTWORLD
5 LISA PICARD   1:01:36.  71 RAGNAROK
6 JESS METTLER   1:02:56.  33 WAR

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BECKY SUTTLEMYRE   59:21.50  142 CDA VELO
2 JOBETH THOMAS   1:06:56.  49 SPORTSPLUS
3 Cheri Heckenlaible   Woodinville, WA1:12:04. 106379  248 DIRTWORLD

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGAN METZ   36:47.20  100 
2 ASHLEY MEYER   56:10.20  259 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MERCEDES QUINN-BLAIR   41:48.00  63 
2 TONI NEWTON   50:23.00  39 

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VALAURIE CAPREZ   44:58.40  30 
2 HELEN CHAMBERLIN   45:24.00  228 RAGNAROK
3 SUSAN WARD-ICHIKAWA   52:10.50  96 RAGNAROK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee