Race Results for
Florida State Championship Series #5
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/27/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 ERIC DANFORD      
3 EVAN PENNINGTON      
4 MATTHEW STERLING      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 VICTOR ALBER      
4 DAVID JULIEN      
5 IAN MURPHY      
6 JOSEPH IRWIN   Sanford, FL 187636   
7 ERIC ANSPACH      
8 DAVID JACOB      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
2 DAVID BENTOLILA      
3 ADAM MEISBERGER      
4 John Morgan   Winter Haven, FL 186891   
5 NEAL WETHERALD   New York, NY 188996   
6 AUSTIN HOWARD      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE ROZANSKI      
2 ETHAN FORBES      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD FEE      
2 JAKE MURPHY      

Men - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 JUSTIN MAGIERA      
4 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
5 Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
6 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
7 ROBERT BOUNDS      
8 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
9 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
10 ZACH MURPHEE      
11 FOYE TROUTE      
12 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390   
13 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
14 JUAN CARLOS MONGE      
15 ARIEL GARCIA      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 GARY STERN   Mckinney, TX 153371   
3 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
5 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   
6 ANDRES VILLAGIEGO   Miramar, FL 154556   
7 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
8 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
9 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
10 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
11 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
12 TOM RASSISA   West Palm Beach, FL 78004   
13 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
14 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
15 John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
16 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
17 LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
18 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
19 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
20 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
21 MICHAEL YOUNG      
22 Robert Horesovsky   Crested Butte, CO 51519   
23 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
24 Scott Hart   Houston, TX 164873   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
4 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
5 TOM SCHIFERL      
6 JOHN VAN AKEN      
7 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
8 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
9 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
10 Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   
11 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
2 CHAD SCHIFERL   Gotha, FL 153434   
3 LUIS GONZALEZ      
4 ORION CORCILIUS      
5 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
7 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
8 KEVIN PARKER      
9 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
10 Jason Gersting   Irvine, CA 136950   
11 MATT LUCAS      
12 ROBIN COLLIER   Miami, FL 179090   
13 Gregory Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
14 CHRIS LEONE      
15 RANDAL GRESSHAM JR      
16 ROBERT GOWING      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE YOUNG      
2 MIKE HALL (SINGLE SPEED)      
3 DAN BUSHNELL      
4 Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
5 TIM CORNELLUS   Lakeland, FL 173949   
6 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
7 Thomas Edge   Davie, FL 185859   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EDDIE WOLINSKI      
2 DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
3 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
4 JAKE WADE      
5 Brian Moore   Orlando, FL 190458   
6 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
7 Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
8 JUSTIN DE LEO      
9 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
10 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
11 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
12 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
13 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
14 TIMOTHY WISNER      
15 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
16 EVAN STALZER      
17 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
18 DAVID STOUT      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM COOPER      
2 Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
5 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
6 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
7 MARK MONDELLO      
8 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
9 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
10 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
11 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
12 MARK LOPEZ      
13 CARLOS DIAZ      
14 Dave Watson   Davie, FL 154901   
15 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
16 DESTRY LEBRUN      
17 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2 PERRY SILVER      
3 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
4 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
5 PHILIP ALBER      
6 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
7 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
8 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
9 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10 William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
11 R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
12 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
13 TOM SWANSON      
14 Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
15 Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
16 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
17 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
18 ALBERT MUNIZ      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN CRICHTON      
2 DAVID PFEIFFER      
3 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
4 Adrian Campbell   N Bay Village, FL 193226   
5 JOEY KUNDTZ      
6 BRANDON BRITTON      
7 TRAVIS COLEMAN      
8 CHRISTPHER JORDAN      
9 Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
10 RAJEEB DAS      
11 AARON HOWARD      
12 LESTER SANCHEZ      
13 SCOTT PUGH      
14 CHARLES HELLER      
15 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
16 JASON DEAN      
17 LEIF KRUSE      
18 Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
19 DAVID SUAREZ      
20 ELIJAH HOUSER      
21 GERMAN BERMUDEZ      
22 ROD BANUA      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER BLEVINS      
1 Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
2 ANTONIO ROMANO      
2 MARTI APARICIO      
3 SEAN MCCOY      
3 TONY HECHLER      
4 TOBY TIMMONS      
4 CHRIS MURPHY      
5 SCOTT PUMMILL      
5 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
6 DAVID MEEKER      
6 MICHAEL KEELER      
7 GARY WETHERALD      
7 Trey Starkey   New Port Richey, FL 105316   
8 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
9 GREG DUNN      
10 JACKSON WILLHITE      
11 Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
12 JASON LEE      
13 ERIC ESTES      
14 JOE SILVERNAIL      
15 JOHN CHIASSON      
16 Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARLOS THOMPSON      
2 MARCIO CEMIN      
3 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
4 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
5 BRADLEY JEFFERSON      
6 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
7 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
8 ANDY MCLAUGHLIN      
9 PETER JOHNSON      
10 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
11 John Edwards   Eustis, FL 122404   
12 LINDSEY CASKEY      
13 JOE LESGERANCE      
14 JAMES DURAN      
15 JASON FADELY      
16 Harry Steelman   Moore Haven, FL 186160   
17 Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
18 TOM HURST      
19 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
20 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
21 BRENT HAESEKER      
22 DAVE LOYD      
23 MELVYN LUGO      
24 BARRY LOWY   Grand Junction, CO 193858   
25 Christopher Gray   Hudson, FL 193424   
26 THOMAS MCLAUGHLIN      
27 SEAN POTEET      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRUCE MACDONALD      
2 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
3 KEN FOLEY   Vista, CA 116420   
4 RYAN REMMERS      
5 DAN SCHUTT      
6 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7 ADAM GODFARB      
8 Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
9 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
10 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
11 DAVID DODD      
12 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
13 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
14 MARCO BETTOSINI      
15 TERRY SCHRAMM      
16 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
17 ROBERT MCLAUGHLIN   Wesley Chapel, FL 193995   
18 NORM WHITE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 CLINT PERIGARD      
3 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
4 JEFF ESPOSITO      
5 GREG SCHMIDT      
6 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
7 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
8 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
9 RICHARD KIHNLEY      
10 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
11 BILLY ALLAN      
12 THOMAS OSTERLOH      
13 Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
14 GARY HEADLEY      
15 JOHN POCZYNSKI      
16 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
17 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
18 Chris Marshall   Miami, FL 185893   
19 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
20 DAVID BECKEMEIER      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
2 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
3 David Ertel   Apopka, FL 172666   
4 Ted Potyka   Treasure Island, FL 122454   
5 MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
6 DAVID FORBES      
7 James Pollard   Gainesville, FL 190452   
8 Randolph White   Riverview, FL 103379   
9 Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
10 LARRY KEIM   Windermere, FL 130602   
11 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
12 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MURPHY   Buzzards Bay, MA 120263   
2 Susan Marston   Largo, FL 154626   
3 Julianne North   Stow , MA 165859   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARBARA SHIRCLIFFE      
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
4 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
5 ALEXIS DABROSKI      
6 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
7 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
8 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
9 TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
10 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBRE LEVY      
2 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
3 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
4 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
5 KIRSTEN BOWERS      
6 Lillie Farinas   Miami, FL 185976   
7 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
8 ASHLEY MUSTARD      
9 TERESA GARCIA      
10 VALERIE PARKS      
11 JORDYN HANSEN      
12 LESLIE KING      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENEE BLANEY      
2 Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
3 HEATHER SPENCER-HATCH      
4 RENAE BLEVINS      
5 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
6 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
7 BETH POCZYNSKI      
8 SANDRA TOMLINSON      
9 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
10 KATHY LEGGOE      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerShimanoSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee