Race Results for
Road Apple Rally
Farmington, NM
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/05/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Fredrickson   Albuquerque, NM 149575  146 
2 Chris Kuhl   Dillsburg, PA 175354  132 
3 Eduardo Rangl   Riverside, CA 188984  128 
4 Michael Sproul     120 
5 Sheldon Sandoval   Farmington, NM 172915  144 
6 Dustin Wranstrath     135 
7 Ian Burnet     105 
8 Andrew Wait   Santa Cruz, CA 101304  112 
9 Chris Paulson   Albuquerque, NM 153649  154 
10 Donnie Grotts     142 
11 Jesse Dudley     108 

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Bowman   Durango, CO 149353  18 
2 Cody Peterson   Bend, OR 97506  17 
3 Frank Mapel     
4 Mike West     
5 Matt Shiver   Durango, CO 110703  16 
6 Barton Bowen   Bend, OR 47833  21 
7 Josh Bezecny   Golden, CO 114873  23 
8 Chris Jung     13 
9 Mitchel Carrier   Durango, CO 6260  11 
10 Cale Redpath   Durango, CO 29358  14 
11 Andy Lee   Lakeway, TX 104097  
12 Miles Venzara   Durango, CO 138725  19 
13 Robin Rasmussen   Durango, CO 141329  
14 Brent Winebarger     
15 Pete Dahle   Telluride, CO 78240  15 
16 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251  22 
17 Arlo Buijten   Davenport, CA 135615  
18 Adam Hoppe   Louisville, CO 114100  
19 Joel Hennings   Phoenix, AZ 139323  10 
20 Stephen Roberts     12 
21 Bryson Perry   Sandy, UT 89388  24 
22 Randy Flores   Santa Fe, NM 11878  
23 Brad VanOrden   Prescott, AZ 140292  20 

Men - EX - Master - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Harris   St George, UT 15187  130 
2 Richard Callies   Durango, CO 79957  117 
3 John Seibert   Hesperus, CO 45921  114 
4 Russell Cognets   Phoenixville, PA 101131  203 
5 Charlie Shepard   Durango, CO 32410  131 
6 Andrew Ferguson   Durango, CO 172968  104 
7 Mike Slattery   Cudahy, WI 101275  125 
8 Rob Rupe     161 
9 Stephen Townsley   Santa Fe, NM 35832  113 
10 Greg Krause   St. Louis, MO 101288  103 
11 Vincent Fischer   Los Alamos, NM 46738  124 
12 Aaron Countryman   Monroe, ME 101260  133 
13 Jeff Sandoval   Laguna Hills, CA 101160  127 
14 Joseph Burtoni   Durango, CO 5632  147 
15 Eric Ringueberg   Melbourne, FL 101350  121 
16 Jerry Hutchinson   Tucson, AZ 17267  109 

Men - EX - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cliff Loucks   Spokane, WA 101307  158 
2 Billy Newmyer   Durango, CO 26011  122 
3 David Peters   Hesperus, CO 27842  107 
4 Dan Pate   Pueblo West, CO 50494  165 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Winebarger   Aztec, NM 138980  101 
2 Jeff Warren   Littleton, CO 101227  106 
3 William Connelly   Farmington, NM 162870  115 
4 Steve Tiles     129 
5 Rod Hicks   Big Bear Lake, CA 16110  102 
6 Gene Durham   Nantucket, MA 101270  204 
7 Donald Mapel   Durango, CO 22428  145 
8 Terrry Baker   Anchorage, AK 101249  111 

Men - SP - Master - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Beadles   Flagstaff, AZ 187602  325 
2 Timothy Allison   Durango, CO 192978  387 
3 Anthony Ohotto   Ganado, AZ 188370  338 
4 David Olsen   Broomfield, CO 101272  342 
5 Pat Caldwell   Upper Montclair, NJ 101117  341 
6 Javier Rojas   Carlsbad, NM 187117  367 
7 Paul Keene     304 
8 Scott lucudo   Yulee, FL 101244  389 
9 Mark Schwab   St Ignatius, MT 101247  346 
10 Al Buyok   Morgan, UT 101126  339 
11 Mark Browning   Portland, OR 101146  311 
12 Tom Smith   Boulder, CO 101155  340 
13 Jeff Heath   Des Plaines, IL 101284  371 
14 Greg Wurtz   Cincinnati, OH 101224  352 
15 Delwyn Werito   Anchorage, AK 101248  403 
16 Robert Thornberry   Austin, TX 101124  300 
17 Hadley Johnson   Watertown, WI 101301  380 
18 Randy Brien   Manhattan, KS 101236  316 
19 David Arkills   Anchorage, AK 101251  315 
20 Joseph Rice     309 
21 Lon Olson   Miami, FL 101125  302 
22 Darryl Dunlap   Livingston, NJ 101347  377 
23 Darren Randall   Bozeman, MT 101215  374 
24 Scott Russell   Pflugerville, TX 101213  322 
25 Michael Hazelwood     319 

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Emery     343 
2 Warren H   Corrales, NM 173387  385 
3 Craig Campbell   Cary, IL 101298  358 
4 Ernest Wieber   Cave Creek, AZ 187094  378 
5 Alan Hunter   West Falls, NY 101245  307 
6 Keith Barbeau   South Bend, IN 101212  318 
7 John Hess     395 
8 Michael Cook   Fallston, MD 101110  328 
9 Richard Sertich   Fort Defiance, AZ 101158  326 
10 Kurt Klemmer   Tempe, AZ 101313  394 
11 Jeff Culler     330 
12 Anthony Martinez     344 
14 Nick Lewis   Dollores, CO 101109  353 
14 James Work   Mount Wolf, PA 101104  373 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Cowden   San Francisco, CA 101263  351 
2 Tom DeLong   Marlborough, MA 101234  337 
3 Richard Baglenski   Honolulu, HI 101237  357 
4 Art Meyer   Orlando, FL 101246  390 
5 Mike Briggs   Lubbock, TX 151736  334 
6 Sam Dayzie     360 
7 Bob Williams     305 
8 John Wolgamett     370 
9 Dennis Polsfut     404 
10 Michael Milone   Lincoln, NE 101259  301 
11 David Rice     359 
12 Tony Heacock   Billings, MT 101297  335 

Men - BG - Master - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Romero   Milwaukee, WI 101296  602 
2 Peter Trosky   Albuquerque, NM 101345  593 
3 Brent Tharp   New York, NY 101338  539 
4 David Ortiz   Broomfield, CO 101272  347 
5 Kendell Bowman   Plano Texas 101277  515 
6 Roger Lawrence   Logansport, IN 101278  519 
7 Lars Hansen   Dubuque, IA 101302  582 
8 Damen Sanchez   Mc Henry, IL 101229  523 
9 Ian Smith   New York, NY 101337  566 
10 Will Hopwood     553 
11 Kenneth Oister   Tucson, AZ 101242  550 
12 Robert Childers   Auburn, NY 101257  608 
13 Sam Aragon     514 
14 James Horn     586 
15 Michael Begay   Brownsville, VT 101147  583 
16 Leroy Campbell   Canton, MA 101317  525 
17 Jeff Patton   Stamford, CT 101233  542 
18 Dal Haynes     561 
19 Frank Fries   Woodside, NY 101310  533 
20 Jerry John   Steamboat Springs, CO 101108  547 
21 Yames Hanash     567 

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Creech     548 
2 Ken Gauthier   Santa Monica, CA 101121  532 
3 Mark Gunning     594 
4 Blake Downing     527 
5 John PIjawka   Rancho Cucamonga, CA 101136  504 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean Freeman   Anchorage, AK 101252  528 
1 Ken MacAdams     587 
2 John Neale   Glendale, AZ 101256  511 
3 Tom McCall   Boulder, CO 101113  584 
4 Michael Sullivan   Madison, MS 101154  506 
5 Wayne Browning   Midvale, UT 101120  529 
6 Michel Dauna   Lenoir, NC 101225  531 
7 Wayne Johnston   Decatur, IL 101294  545 
8 Gary Milliken   Woodland Hills, CA 101214  512 
9 Don Grotts     536 
10 Alan Houston     591 
11 John Hocker   Carpentersville, IL 101314  508 
12 Verl Hopper     549 

Women - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabina Kraushaar   Boulder, CO 101319  599 
2 Ashley Truesdale     569 
3 Kaitlyn Hopwood   St. Anthony, MN 101293  556 
4 Chelsea Shauers     571 
5 Alyse Travis     572 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Tescher   Durango, CO 182273  25 

Women - EX - Master - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Galison   Durango, CO 156279  166 
2 Carolyn Feller   Durango, CO 99913  150 
3 Linda Paris   Littleton, CO 101318  160 

Women - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Iverson     139 
2 Patti Glover   Moses Lake, WA 101220  201 

Women - SP - Master - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Tesitor   Seattle, WA 101331  321 
2 Sandy Norvell   Durango, CO 157546  333 
4 Janet Parkes   San Antonio, TX 101226  362 
5 Judy Johnson     310 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Blackshear   Madison, WI 101308  384 
2 Bernie Connelly   Dodge City, KS 101228  332 
3 Lisa Wurtz   Greenwood, IN 101223  313 
4 Marte Lighthouse   Neenah, WI 101159  327 

Women - BG - Master - 35-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trica Mashaw   Gig Harbor, WA 101116  516 
2 Melinda Lutz     501 
3 Margy Dudley     505 
4 Marilyn Hazlewood   Austin, TX 101230  538 
5 Jayme Childers   Cupertino, CA 101262  607 
6 Rhonda Trosky   Monticello, NY 101346  592 
7 Maria Rojas   Huntington, WV 101240  544 
8 Debby McCall   Steamboat Springs, CO 101112  585 

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Solich     605 
2 Sarah Pitcher     517 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUORESierra NevadaUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee