Race Results for
Laurel City Loop
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/11/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Scherp   East Hampton, CT54:06 182798  
2 Dan Cassiappo   Canton, CT57:49 186243  
3 Tom Fluckiger   1:01:12  
4 Evan Owens   Woodbridge, CT1:04:40 166831  
5 Dillan Rowley   1:08:58  
6 James Wheeler   1:10:29  
7 Jeff Colapietro   1:32:36  
8 Eric Roth   Bethany, CT1:36:58 192185  
DNF John King   DNF  

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Coates   Cheshire, CT1:14:46 159652  450 
2 Sean Rothe   1:15:50  455 
3 Timothy Carey   Windham, CT1:16:39 191616  454 
4 Chris Kohnle   Manchester, CT1:24:10 186430  457 
5 Richard Patty   East Lyme, CT1:24:41 170407  458 
6 Stephen Iwanicki   East Lyme, CT1:35:25 189342  451 
7 Chris Cole   1:37:43  456 

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Leigh   Springfield, MA53:01 189574  105 
2 Worth Wolcott   West Suffield, CT53:14 191273  101 
3 Jay Colapietro   Suffield, CT54:23 191752  104 
4 Randy Myers   Chester, CT55:55 187425  102 
5 Billy Bateson   Cheshire, CT56:15 191156  106 
6 Matthew Sheldon   1:10:47  107 
7 Ryan McGhee   1:11:56  108 
DNF Brian Cunningham   DNF  103 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Carey   Keene, NY1:18:57 171839  735 
2 Bryan Boeckmann   West Camp, NY1:20:30 152491  738 
3 Kendell Shailer   Morris, CT1:25:04 147332  736 
4 William Hedin   Davis, CA1:26:20 179604  737 
5 Adam Crane   Old Greenwich, CT1:29:09 170400  740 
6 Tristan Ostronic   Quaker Hill, CT1:46:54 159654  741 
DNF Malcolm Richardson   Hanover, NHDNF 133821  739 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:08:18 23079  176 
2 Nathan Phillips   San Antonio, TX1:13:25 28064  179 
3 Brian Behrmann   Shrewsbury, NJ1:32:05 93952  175 
DNF Brian Clark   Middlefield, CTDNF 40571  178 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Legere   Canton, CT1:14:38 156979  815 
2 Corey Piscopo   Steamboat Springs, CO1:17:32 146402  821 
3 Seth Mitchell   Deep River, CT1:20:11 92984  818 
4 Anthony Eisley   Mesa, AZ1:23:12 127285  822 
5 Troy Romanowski   Stamford, CT1:24:00 181067  819 
6 Brian Wolfe   Sound Beach, NY1:28:12 92298  816 
7 Michael Dawid+K36 Jr   Bridgeport, CT1:42:18 155156  820 
DNF Ethan Spinelli   Marlborough, CTDNF 146367  817 
DNF Malcolm Richardson   Hanover, NHDNF 133821  823 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick   Milford, CT1:12:34 77698  932 
2 Jon Rowe   Bennington, VT1:13:41 30742  925 
3 Keith Gauvin   Ellington, CT1:17:24 125555  929 
4 Kenneth Caputo   North Windham, CT1:17:48 147508  921 
5 Josh Begin   Lawrenceville, IL1:20:17 161260  920 
6 Brian Rutter   Belchertown, MA1:22:07 168738  923 
7 Joe McTagne   Saratoga Springs, NY1:22:52 172647  927 
8 Samual Stevens   Middletown, CT1:27:11 178524  928 
9 Robert Wolfe   Middle Island, NY1:32:30 92296  926 
10 William Martin   Bozeman, MT1:33:45 22734  931 
11 Edward Smith   Plattsburgh, NY1:35:30 99200  933 
DNF Mark Hixson   Simsbury, CTDNF 170815  934 
DNF Ed Grano   Yorktown Hts, NYDNF 145243  924 
DNF Michael Zocchi   DNF  930 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Flagg   Phoenix, AZ1:19:12 178600  359 
2 Mark Luebbers   Delmar, NY1:20:09 21775  356 
3 Glenn Guglio   Manchester, CT1:20:42 13215  355 
4 Bruce Saxton   West Suffield, CT1:20:52 31403  354 
5 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:23:54 37650  358 
6 Paul Nyberg   Goshen, CT1:25:13 82305  357 
7 Christopher Logan   Keene, NH1:33:04 21464  353 
8 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY1:34:04 169430  351 
9 Louis Denaro   Oxford, CT1:41:38 88351  352 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL1:08:14 1209  195 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Spannring   Longmont, CO1:14:21 189584  630 
2 Jason McLevy   Sterling, CT1:21:11 187360  632 
3 David Flagg   Pawcatuck, CT1:22:58 187931  629 
4 John Lee   Moosup, CT1:24:41 181117  628 
5 Steven Ivory   Manchester, CT1:30:54 188634  626 
DNF John Murdock   DNF  631 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bazyk   1:12:32  530 
2 David Terrell   East Longmeadow1:12:45 121821  536 
3 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:14:45 159697  533 
4 Chris Crowell   Prospect, CT1:15:50 173890  527 
5 Jim Proulx   Catawba, SC1:18:13 188627  523 
6 Mark Mahoney   Bethel, CT1:18:52 22175  532 
7 Jeff Robert   Indianapolis, IN1:19:28 107525  528 
8 Guy Herrmann   Danbury, CT1:22:14 159309  537 
9 Will Raymond   1:22:27  535 
10 John Meyerle   Monroe, CT1:23:33 174385  531 
11 Jeff Sowa   Middletown, CT1:23:49 172807  524 
12 Matt Craner   1:24:59  534 
13 Robert Carmona   Simsbury, CT1:25:03 111810  539 
14 Donald Dauphinais   Danielson, CT1:26:39 138958  529 
15 Ray Santora   1:29:45  538 
16 Michael Ala   Edgewater, NJ1:34:46 179738  526 
DNF Bryan Zieroff   Stamford, CTDNF 181426  522 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Beliveau   Granby, CT1:19:15 179909  706 
2 Kevin Brenton   Ashford, CT1:22:01 63314  717 
3 John Nicolini   Carmel, NY1:22:46 145286  712 
4 Walter Pacosa   W Springfield, MA1:23:49 183960  720 
5 Clark Drake   Sunderland, MA1:26:27 168733  702 
6 Michael Milau   Miller Place, NY1:27:03 147962  718 
7 Charles Moss   Plantsville, CT1:27:44 159701  709 
8 Ray Bennettson   Newington, CT1:28:20 3345  707 
9 Al Wesolowski   1:28:20  721 
10 Arthur Testanero   1:29:11  719 
11 David Isleib   Tolland, CT1:35:25 117289  716 
12 Mark Eddins   Plantsville, CT1:36:23 160940  711 
13 David Jussel   1:36:30  714 
14 Walter Iwanicki   East Lyme, CT1:38:37 43523  701 
15 John Leicht   1:38:40  715 
16 T Schultz   Coconut Grove, FL1:39:33 186822  705 
DNF William Bonin   Hampton, CTDNF 156799  713 
DNF Brian Pierce   Montague, MADNF 71607  708 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Weikert   Avon, CT1:31:37 37572  801 
2 Robert Spreng   Groton, CTDNF 79869  800 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan McLevy   52:54  206 
2 Mark Severance   S Windsor, CT58:48 176287  205 
3 Shane Wellersdick   1:05:13  200 
4 Sean Drew   1:09:17  204 
5 Stephan Goupil   Hartford, CT1:10:01 192252  203 
6 Bill West   1:11:22  207 
7 Dan Barrett   1:17:10  765 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Bean   Hastings On Hudson, NY50:51 183559  305 
2 Adam Steideinger   Wallingford, CT54:25 189542  304 
3 Michael Nugent   59:05  307 
4 Ryan Dubey   Hamden, CT1:02:48 10063  302 
5 Robert Dancosse   1:04:39  308 
6 Travis Connor   1:05:33  309 
7 Michael Hines   Ivoryton, CT1:09:21 190111  306 
8 Thomas Verish   Salem, CT1:57:02 187179  303 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garth Bean   Ashford, CT54:32 175179  402 
2 David Wheeler   56:41  407 
3 Stephen Sawicki   Northbridge, MA58:01 159480  414 
4 Roger Billharz   58:55  411 
5 John Torrey   59:11  412 
6 Karl Schactner   1:02:44  400 
7 John Bonadies   Hamden, CT1:04:27 138043  405 
8 Robert Reenan   Farmington, CT1:04:56 192253  401 
9 Drew Soucy   1:05:17  409 
10 Christopher Hinds   Exeter, NH1:05:51 16260  403 
11 Shawn Black   Ivoryton, CT1:07:14 178935  404 
12 Warren Leigh   Holyoke, MA1:07:53 189573  406 
13 John Mulcahy   1:10:30  413 
14 John Coates   Cheshire, CT1:12:19 170406  410 
15 Steve Soucy   1:27:58  408 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Laiho   Staffordville, CT1:04:47 193206  503 
2 Thomas Hart   Ellington, CT1:13:41 191721  501 
3 Paul Roth   Bethany, CT1:13:50 141080  500 
4 William Wentworth   S Windsor, CT1:15:00 193235  502 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Drake   Sunderland, MA1:13:16 186383  600 
2 Chloe Jackson   East Hampton, CT1:20:12 181210  601 
3 Cynthia Stevens   1:29:06  602 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Hageman   Glastonbury, CT1:08:12 32341  77 
DNF Lydia Barter   N Brookfield, MADNF 2763  76 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Merikle   Salem, CT1:41:54 24073  915 
2 Susan King   1:48:48  917 
DNF Cathy Wilson   Middle Island, NYDNF 163898  918 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSpyUSACDFSierra NevadaCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee