Race Results for
Southeastern Regional Champ. AMBC
Conyers, GA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/02/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 12-13

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM CATE      
2 ETHAN QUEHL   Springfield, VA 175814   
3 JEREMY PENDLEY      
4 LUKE WHITAKER      
5 JEFFREY CUNNINGHAM      

Men - Junior - JR - 14-15

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
2 Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
3 ERIC WHIDDON      
4 CHRISTOPHER MAGAZINO      
5 Tyler Ross   Florence, AL 178332   
6 BEN FORSHEE      
7 JASON HEATON      
8 TAYLOR HARRELL      
9 William McClure   Huntsville, AL 168510   
10 Christopher Carrell   Saraland, AL 179036   
11 DUDLEY YOTAW      
12 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
13 Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
14 MICHAEL CUMMINGS      
15 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
16 RYAN BURKETT      
17 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
18 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
19 TYLER CRABTREE      
20 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
21 Max Trent   Powell, TN 184415   
22 RICKY STAPLETON      

Men - Junior - JR - 16-17

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
2 CHRIS RHOADES      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
2 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3 Michael Wolf   Decatur, GA 181456   
4 Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
5 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
6 David Timmons   Flagstaff, AZ 153514   
7 Adam Childers   Little Rock, AR 159413   
8 Todd Henriksen   Xenia, OH 159980   
9 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   
10 Andrew Boyd   Hoover, AL 173776   

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Irving   Athens, GA 80013   
2 MAX FINKBINER   Whitmore Lake, MI 94414   
3 RYAN TREVON   Bend, OR 136658   
4 Charles Pendry   Raleigh, NC 106096   
5 Frank Mathews   Chattanooga, TN 84380   
6 ANDY JOHNSON   Lilburn, GA 18075   
7 Mark McGarity   Peachtree City, GA 106299   
8 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB MCGHAEY   Asheville, NC 108366   
2 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
3 Gregory App   Atlanta, GA 151329   
4 Robert Cagle   Marietta Ga 137285   
5 Mose Howard   Tampa 164929   
6 Robert Johnston   Chattanooga, TN 127349   
7 Hugh Taylor   Candler, NC 119232   
8 STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
9 BEN RAMSBOTTOM   Great Falls, VA 154918   
10 Ian McCully   Knoxville, TN 152252   
11 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
12 Andrew Weir   South Ogden, UT 169810   
13 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
14 Timothy Regan   River Ridge, LA 166133   
15 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
2 Brian Balocki   Smyrna, GA 83099   
3 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4 DAVID HOWELL      
5 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
6 CAL PARTLOW      
7 SHANE SCHREIHART      
8 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
9 MATT ZTUN   Kennesaw, GA 39465   
10 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
11 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
12 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
13 JUSTIN SAPP      
14 DONALD NEWMAN   Bronx, NY 125640   
15 Ken Melvin   Northport, AL 151177   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miroslav Novak   Huntsville, AL 127462   
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
4 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
5 John VanAken   Ocala, FL 36325   
6 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
7 Douglas Smith   Gainesville, FL 71780   
8 Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   
9 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
2 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
3 John Carr   Nashville, TN 165544   
4 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
5 NOAH FOUTS      
6 JEFF BURGER   Chattanooga, TN 180013   
7 James Halford   Huntsville, AL 180643   
8 Brent Lester   Summerfield, NC 184278   
9 Patrick Deabenderfer   Stockbridge, GA 126388   
10 ADAM THOMAS      
11 TAGG ROGERS      
12 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
13 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
14 Brian Lord   Covington, GA 182406   
15 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
16 James Woodall   Thomaston, GA 93838   
17 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
18 JASON GRAVES      
19 Hayden Tarpley   Phoenix, AZ 154150   
20 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
21 STEPHEN PRICE      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG MARTIN      
2 JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
3 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
4 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
5 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
6 Tom Watson   Smyrna, GA 106264   
7 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
8 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
9 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
10 JOHN NICHOLAS   Smyrna, GA 178730   
11 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
12 SVEN EISENHOUSER      
13 DANIEL CIOCI      
14 ZDENEK FIEBINGER      
15 GREG ROBINSON      
16 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
17 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
18 PAUL DRURY      
19 IVO ALCALA      
20 ALLAN LARA      
21 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
22 James Zediker   Daphne, AL 43950   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
2 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
3 BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
4 STEVE BUSHEY      
5 RANDY SMITH (FL)   Ocala, FL 138977   
6 RANDY SMITH (AL)   Pelham, AL 138510   
7 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
2 HUNTER FORT      
3 NOAH HARPER      
4 KEVIN PARKER      
5 BRENT CLARKSON      
6 SEAN CREWS      
7 EDWARD SMITH      
8 LEE YARNELL      
9 KEN FISCHER      
10 ROB MORGAN      
11 JASON LOWERY      
12 DWAYNE HUFFMAN      
13 RYAN KNOPELE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
2 Robert Vernon   Mebane, NC 126059   
3 DANIEL BLUE      
4 JAMES FALL   Chattanooga, TN 180880   
5 Richard Heinsman   Chattanooga, TN 176671   
6 CHRIS KINSON      
7 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
8 BRETT KING      
9 ROB TRIMARCHI   Pinehurst, NC 181567   
10 BRADLEY PENDLEY      

Men - BG - Senior - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
2 RUSSELL HAGAN      
3 ALBERTO ESTRADA      
4 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
5 Matthew Sanford   Savannah, GA 181453   
6 BRIAN MOORE      
7 ROB ERN      
8 JAY BALINT      
9 CLIFFORD POWERS      
10 KARL PUGH      
11 John Edwards   Eustis, FL 122404   
12 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
13 BRENT DAVIS      
14 ALLEN WATERS      
15 MARK KEARNY   Roswell, GA 184884   
16 TAZ TAYLOR      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
2 Dean Johnson   Covington, GA 178120   
3 ALAIN FONTAINE      
4 RAYMOND SCHMIDT      
5 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
6 BILL REASER      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Grubb   Kennesaw, GA 160362   
2 Randolph White   Riverview, FL 103379   
3 Philip Cheek   Marietta, GA 137704   
4 PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   
5 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
6 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134   
7 DAN SLONE      

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Winter   Athens, GA 146174   
2 Tiffany Kenny   Akron, OH 106535   
3 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
4 Allison Carter   Jesup, GA 171187   
5 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA ROPKE   Canton, GA 172792   
2 Ellen English   Birmingham, AL 143255   
3 LINELL WRIGHT   Ringgold, GA 153532   
4 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Pinner   Asheville, NC 170839   
2 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
3 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
4 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
5 Kathy White   Riverview, FL 103380   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 JULIE WHITAKER      
3 HEATHER SPENCER   Pinckney, MI 182672   
4 JAN ANDREWS      
5 CHRISTY ERTEL      
6 BARB DONOVAN      
7 MICHELLE BALINT      
8 SHANNON MATTIS      
9 KAULA WHITAKER      
10 Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoUSACDFSpySierra NevadaCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee