Race Results for
Southeastern Regional Champ. Series #3
Columbia, SC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/10/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 12-13

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 MATTHEW COX      
4 CLAY ATKINS      
5 LUKE WHITAKER      
6 COLLIN ATKINS      

Men - Junior - JR - 14-15

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Guttenplan   Washington, DC 177906   
2 Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
3 Jon Farr   Gainesville, GA 176013   
4 Christopher Carrell   Saraland, AL 179036   
5 Geoffrey Pendry   Hays, NC 148974   
6 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
7 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
8 Max Trent   Powell, TN 184415   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
2 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3 RICHIE FILLOTSON      
4 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   
5 David McLean   Columbus, GA 166513   
6 MICHAEL WOLF      

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Storm   Sanford, NC 110876   
1 Ryan Trebon   Bend, OR 136658   
2 JAMES VANTOVER (1 - PR)   Bristol, TN 158595   
2 David Frye (1 - SM)   Boone, NC 77604   
3 ANDY JOHNSON   Lilburn, GA 18075   
3 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
2 Jeffrey Shirey   Athens, GA 113111   
3 Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797   
4 Gregory App   Atlanta, GA 151329   
5 Charles Pendry   Raleigh, NC 106096   
6 STEPHEN PETERSON      
7 THOMAS TURNER   Boulder, CO 107410   
8 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
9 STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
10 Matt Slafkosky   Port Costa, CA 139415   
11 Hugh Taylor   Candler, NC 119232   
12 Chris Bennett   Asheville, NC 3315   
13 MATT GOELZER      
14 David Hall   Myrtle Beach, SC 14690   
15 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
16 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
17 CLINT BRIDIER      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698   
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
4 Jean-Christophe Legourd   Lexington, SC 144024   
5 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
6 THOMAS DAVIS      
7 Everett Baker    90759   
8 Tom Sunday   Columbia, SC 34657   
9 Glenn Poupore   Greenville, SC 28541   
10 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
11 CHRIS SEINER   Irmo, SC 32117   
12 BRIAN CURRAY   Columbia 8383   
13 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
14 Perry Lee   Charlotte, NC 133060   
15 Jeff Rohena   Jacksonville Beach, FL 135666   
16 Craig Cooper   Longmont, CO 78512   
17 Ken Melvin   Northport, AL 151177   
18 Randall Dial   Tampa, FL 122337   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 JACK MURBACH      
3 Clint Wills   Lexington, SC 161156   
4 Henderson (Henry) Mandrell   Blythewood, SC 89475   
5 G Robin Davis   Leeds, AL 8784   
6 John VanAken   Ocala, FL 36325   
7 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
8 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
9 Craig Roubaud   Greenville, SC 105005   
10 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2 TONY TIMONERE      
3 WESLEY GARLAND      
4 Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
5 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
6 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
7 TAGG ROGERS      
8 Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
9 Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
10 MARK DIIMMLER      
11 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
12 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
13 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
14 DAVID FERGEMANN      
15 JON MIRICK      
16 JOHN GLOVER      
17 BRIAN LORD      
18 Brent Adkins   Moody, AL 161435   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
2 HARVEY MINTON   Ft Collins, CO 157890   
3 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
4 JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
5 Eric Thomas   Atlanta, GA 179125   
6 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
7 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
8 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
9 GREG ROBINSON      
10 James Zediker   Daphne, AL 43950   
11 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
12 JOHN MYERS      
13 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
14 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
15 Kevin Avery   Chattanooga, TN 2133   
16 Rob McAllister   Rossville, GA 133219   
17 TIM GOELZER      
18 STEVEN GALLIER      
19 Michael Bannister   Mt Pleasant, SC 2502   
20 Dave Watson   Davie, FL 154901   
21 Keith Iwinski   Franklin, TN 175496   
22 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
23 Mark Robertson   Columbia, SC 30140   
24 STEVEN BROWN      
25 FRANK MCCARTHY (SINGLE SPE   Tallahassee, FL 139841   
26 William Briggs   Augusta, GA 52755   
27 BOBBY GLASS      

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gregory   Lexington, SC 149619   
2 KEN JOHNSON      
3 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
4 BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
5 RANDY SMITH (AL)   Pelham, AL 138510   
6 SPIKE MANLIKE      
7 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
8 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
9 Lee Frankel   Waleska, GA 12247   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW SANFORD      
2 BRIAN BAREFOOT      
3 J Brent Clarkson   Auburn, AL 179906   
4 SEAN CREWS      
5 PHILLIP HIGGINS      
6 KY BLACKLEDGE      
7 TIMOTHY LITTLE      
8 ROB MORGAN      
9 DWAYNE HUFFMAN      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON CAMPBELL      
2 BILL MC DONALD      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTOPHER OWENS      
2 MARK PRINCE      
3 RUSSELL HAGAN      
4 BRIAN HACKATHORNE      
5 ZDENEK FIEBINGER      
6 LARRY MAIER      
7 PRESTON YARBOROUGH      
8 SCOTT SPAULDING      
9 DAMON LITTLE      
10 Steven Knight   Parrish, FL 109957   
11 WAYNE GUTTRY   Winston-salem, NC 173556   
12 WYNN COWAN      
13 DON FINAN      
14 STEVE WHITE      
15 John Crowell   Tybee Island, GA 168451   
16 KARL PUGH      
17 BRENT DAVIS      
18 KEVIN ADAMS      
19       
20 John Edwards   Eustis, FL 122404   
21 SCOTT MEEKER      
22 Donnie Moore   Daytona Beach, FL 179578   
23 MICHAEL BANNISTER      
24 ROBIN TONEY      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
2 HERB HATCH      
3 Chet Smith   Tallahassee, FL 33072   
4 MICHAEL COX      
5 ALBERT TAMAYO      
6 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN BURDICK      
2 ALAN GRUBB      
3 Jerome Barrett   Jonas Ridge, NC 42688   
4 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   
5 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
6 Rodney Headman   Cowpens, SC 140982   
7 Randolph White   Riverview, FL 103379   
8 PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Musich-Baker   Blountville, TN 149687   
2 Caroline Duncan   Valdese, NC 12099   
3 Elizabeth Frye   Boone, NC 104859   
4 Ellen English   Birmingham, AL 143255   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Lorenzen   Athens, GA 180413   
2 Leigh Valletti   Decatur, GA 142209   
3 Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
4 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
5 Patricia Kennedy   Lexington, SC 144022   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 JULIE WHITAKER      
3 JAN ANDREWS      
4 JUDITH COX      
5 HEATHER SPENCER      
6 CLAUDIA BULGRIN      
7 Barbara Murbach   Hueytown, AL 25457   
8 NICOLE IWINSKI      
9 KAULA WHITAKER      
10 Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyOSMOCUORESierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee