Race Results for
Southeastern Regional Champ. Series #1
Mobile, AL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/06/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 12-13

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN LOCKE      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLIFF DOWNEY      
2 Christopher Carrell   Saraland, AL 179036   
3 CHRISTOPHER MAGAZINO      
4 COLIN MITCHELL      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2 STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
3 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
4 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Chapman   Mobile, AL 6633   
2 Charles Oswald   Duluth, GA 139291   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
2 JOHN VAN AKEN      
3 Kenneth Cox   Metairie, LA 137972   
4 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
5 Bob Weatherly   Tuscaloosa, AL 106275   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2 DARIEN ANGELIER (SINGLE SPE   Tallahassee, FL 168415   
3 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
4 Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
5 Christopher Straynar   Parrish, AL 164955   
6 TONY TIMONERE      
7 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
8 JERRY BURCHEL   Slidell, LA 161440   
9 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
10 TAGG ROGERS      
11 HAYDEN TARPLEY      
12 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
13 JAMES HALFORD      
14 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keefe Huffman   Enterprise, AL 176639   
2 JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
3 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
4 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
5 PHILLIP POLLARD      
6 James Stringfellow   Ocean Springs, MS 161484   
7 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
8 James Zediker   Daphne, AL 43950   
9 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
10 William Wheeler   Louisville, CO 172791   
11 DAVID MAY (SINGLE SPEED)   Tallahassee, FL 164912   
12 TODD MAY (SINGLE SPEED)   Tallahassee, FL 164913   
13 TODD PISARICH      
14 Robert Rishel   Mobile, AL 170174   
15 FRANK MCCARTHY (SINGLE SPE   Tallahassee, FL 139841   
16 Robert Zingarelli   Bay St Louis, MS 125667   
17 E. WARD FAULK      
18 Dale Carter   Hoover, AL 97147   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOMINIQUE DE SERCEY      
2 BARRY ALTMAN      
3 Eugene Kennedy   Mobile, AL 175212   
4 David Altobelli   Melbourne, FL 125296   
5 BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
6 FELIX NAZARIO      
7 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
8 JOHN DOWNS      
9 Barton Smith   Mobile, AL 33032   
10 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NATHAN CRADDOCK      
2 JEREMY PACE      
3 SEAN CREWS      
4 ROBERT BAIN   Pineville, NC 168478   
5 J Brent Clarkson   Auburn, AL 179906   
6 BRYAN DAILEY      
7 DWAYNE HUFFMAN      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Webb   Tallahassee, FL 168359   
2 BRAD BURTON      
3 TODD CHOLEVIK      
4 DEAN HANDLEY      
5 REAGAN HALL      
6 BRENT DAVIS      
7 CHRIS PETERS      
8 LEE KLOSTERMAN      
9 RUSSELL HAGAN      
10 ROBERT CURRIE      
11 KEVIN MARTIN      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Brewer   Austin, TX 164580   
2 Robert Landers   Fort Walton Beach, FL 163121   
3 Robert Karcher   Mobile, AL 178956   
4 MARK PALMERI      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
2 JEFFERY SMITH      
3 BRENT TIPTON      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAN GRUBB      
2 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
3 Randolph White   Riverview, FL 103379   
4 PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   
5 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
6 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpyUSACDFBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee