Race Results for
Spring Challenge AMBC
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/04/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
2 Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
4 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
7 Steven Fritz   Land O Lakes, FL 144218   
8 Hank Musselman   Longwood, FL 166163   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Vincent Tieck   Gainesville, FL 176082   
5 Justin Harris   Deltona, FL 154684   
7 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
9 Ethan Forbes   Gainesville, FL 156402   
13 Randall Smith   Ocala, FL 150803   
14 Tommy Fewell   Apopka, FL 164834   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2 Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
3 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
4 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
7 Nicholas McGowan   Greenville, NC 153803   
8 James Pair   Marietta, GA 143635   
9 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   
10 Joshua Davis   Southern Pines, NC 150111   

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAX FINKBEINER (PRO)   Whitmore Lake, MI 94414   
1 MARK MCGARITY (PRO)   Peachtree City, GA 106299   
2 JAMES VANTOEVER (SEMI-PRO)   Bristol, TN 158595   
3 JAY DUFFY (SEMI-PRO)   Gardners, PA 115299   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Shirey   Athens, GA 113111   
2 Robert Cagle   Marietta Ga 137285   
3 Mose Howard   Tampa 164929   
4 Nick VanWinkle   Atlanta, GA 119896   
5 David Peterson   Lexington, KY 122742   
8 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
10 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
11 Gregory App   Atlanta, GA 151329   
13 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
15 Nicholas Ranno   Boulder, CO 128706   
16 Foye Troute   Hixson, TN 35970   
17 Matt Slafkosky   Port Costa, CA 139415   
20 Bartholomew Wellisley   Winchester, VA 154496   
21 Joseph Carter   Jesup, GA 171189   
22 Troy Adams   Sylva, NC 157975   
23 Jon Benjamin Kaleshefski   Ocoee, FL 137945   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Brian Balocki   Smyrna, GA 83099   
3 James Smart   Tallahassee, FL 32974   
5 Everett Baker    90759   
6 Greg King   Sunrise, FL 163518   
7 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
8 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
9 Scott Hart   Houston, TX 164873   
10 Randy Fergeson   Seminole, FL 119540   
11 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
12 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
14 Will Hibberts   Birmingham, AL 16076   
15 Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
16 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
17 LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
18 Brannon Amtower   Atlanta, GA 104923   
19 Jeff Rohena   Jacksonville Beach, FL 135666   
20 Clinton Tomasino   Atlanta, GA 133910   
21 Ken Melvin   Northport, AL 151177   
23 Mike Huckaby   Mcdonough, GA 151973   
24 Charles Oswald   Duluth, GA 139291   
25 Russell Jones   Crozet, VA 175469   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3 Christopher Daily   Farmingdale, NY 8528   
4 Douglas Smith   Gainesville, FL 71780   
5 John VanAken   Ocala, FL 36325   
6 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
8 Michael Rigby   Apopka, FL 29871   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
2 Ron Williams   Auburn, AL 148667   
5 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
6 JASON ABERNATHY   Granbury, TX 173520   
8 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220   
9 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
12 Eric Capley   Tuscaloosa, AL 164952   
14 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
15 Brandon Grieve   Greenville, NC 154455   
16 SCOTT CUGNO    172629   
17 CHRIS STRAYNOR   Parrish, AL 164955   
19 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
20 Rick Stubblefield   Birmingham, AL 173104   
22 Curtis Graves   Greenville, NC 149479   
23 HANS REARICK   Greenville, NC 178066   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
2 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
3 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
4 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
5 Michael Young   Melbourne, FL 151239   
6 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
8 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
12 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
14 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
15 Bill Burge   Atlanta, GA 5486   
16 Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
20 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
23 Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
8 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
9 Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
10 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
11 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
12 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
13 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4 Jim Henderson   Douglasville, GA 153896   
5 David Ertel   Apopka, FL 172666   
6 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
8 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
9 John Green   Weaverville, NC 146933   
10 R John Henderson   Longwood, FL 173699   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Joel Luker   Jacksonville, FL 176892   
5 Joseph Downing   St Petersburg, FL 176898   
7 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
9 Keith Barreiro   Greenville, NC 178067   
10 John Russell   Port Orange, FL 172662   
11 Peter Thomas   Jacksonville, FL 159114   
12 Jason Brown   Greenville, NC 178064   
13 Michael Kauk   Greenville, NC 178069   
24 JAMES GIBBS (SINGLE SP)   Sanford, FL 168430   
27 John Meriac   Greenville, NC 178068   
29 Jeffrey Evans   Bethel, NC 178072   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
4 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
10 James Satterfield   Alachua, FL 176447   
11 John Edwards   Eustis, FL 122404   
15 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
19 David Parrett   Macon, GA 176827   
20 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
23 Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
26 David Branch   Temple Terrace, FL 129194   
27 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
4 David Forbes   Gainesville, FL 159222   
5 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
6 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
2 Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
3 Percy Philman   Rockledge, FL 176303   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Satterfield   Alachua, FL 178022   
4 Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
6 Andrea Allen   Greenville, NC 178162   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
7 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee