Race Results for
Florida State Championship Series #7
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/25/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2 CHAD FEE      
3 JAMES DEFILIPPO      
4 JEREMY THOMPSON      
5 Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
4 JASON ANDERSON      
5 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
6 JOSEPH IRWIN      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
2 CHRIS HINSHAW      
3 MARCO SCMAETZING      
4 CHRIS RHOADES      
5 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
6 WILLIAM KRUPP      
7 JOHN MORGAN      
8 JEFF HAUGHEY      
9 BEN FORSHEE      
10 NEAL WETHERALD      
11 ERIC MCCOLLUM      
12 KARL MITTERMAYR      
13 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
14 Randall Smith   Ocala, FL 150803   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK WETHERALD      
2 NICK TOMCZAK      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
2 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY YATES      
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
4 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
5 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
6 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
7 Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
8 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
9 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
4 ROGER KOCH      
5 CONNIE MILLER      
6 Scott Hart   Houston, TX 164873   
7 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
8 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
9 Greg King   Sunrise, FL 163518   
10 SEAN COLEMAN   Fort Lauderdale, FL 179296   
11 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697   
12 Robert Lee   High Springs, FL 20737   
13 Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
14 Donald Navis   Lakeland, FL 163259   
15 FRANK LA RUE      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 WATTERS MARCUS   Dublin, GA 105248   
4 John VanAken   Ocala, FL 36325   
5 Art North   Valrico, FL 165892   
6 Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   
7 JOHN BLESSED   Louisville, KY 12231   
8 Steve Bent   Lakeland, FL 45076   
9 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
2 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
3 Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
4 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
5 MICHAEL ESMONDE JR      
6 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
7 JUSTIN BROMAN      
8 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
9 JUAN MONGE      
10 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
11 Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
12 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
13 JOEL FEINBERG      
14 Robin Collier   Jacksonville, FL 176909   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
2 Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
3 Ariel Garcia   Cooper City, FL 185991   
4 TIM CONELLUS   Lakeland, FL 173949   
5 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
6 Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   
7 Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
8 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
9 Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
10 Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   
11 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
2 Michael Young   Melbourne, FL 151239   
3 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
4 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
5 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
6 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
7 JOHN SANBORN      
8 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
9 Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
10 Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
11 Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
12 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
13 James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
14 LARRY MAIER      
15 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
16 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
17 BILL MCDONALD   Dallas, TX 142196   
18 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
19 Dave Watson   Davie, FL 154901   
20 CHRISTOPHER VIETRI      
21 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
22 MICHAEL ARREDONDO      
23 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
24 RANDY MYHRE      
25 Luis Munoz   Altamonte Springs, FL 164914   
26 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
27 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
28 Bill Edgar   Chuluota, FL 171697   
29 Steve Sloan   Lake Worth, FL 125404   
30 PAUL WRIGHT      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   
2 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
3 DON PENNININGTON   Lake Park, FL 148454   
4 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
5 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
6 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
7 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
8 Gene Miller   Boca Raton, FL 186345   
9 Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
10 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
11 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
12 Kevin Douglas   Jacksonville, FL 164869   
13 David Ellis   St Petersburg, FL 185992   
14 JOHN NEILL      
15 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
2 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
3 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
4 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
5 David Ertel   Apopka, FL 172666   
6 STAN SWITZER      
7 Daniel Slone   Pompano Beach, FL 111492   
8 Randolph White   Riverview, FL 103379   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
2 JUSTIN MAGIERA      
3 MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
4 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
5 Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
6 John Palmquist   Boca Raton, FL 140308   
7 CHAD BRAGG      
8 JAVIER ALVARO      
9 ELIJAH HOUSER      
10 CHAZ GILBERT      
11 TRAVIS LEMLEY      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE FOXWELL      
1 Shawn Hart   Pompano Beach, FL 185873   
2 STEVE YOUNG      
2 TERRY MERCER      
3 SCOTT PUGH      
3 CHRIS KINSON      
4 MICHAEL SUDDATH      
4 PAUL WILSON      
5 DAVID MEEKER      
5 MIKE HALL      
6 JAMIE JACOBSON      
6 JOHN EDWARDS      
7 HARRY WALLACE      
7 CODY JOHNSON      
8 GARY CORS      
8 CARLOS THOMPSON      
9 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
9 BRIAN BLANKENSHIP      
10 JOE SILVERNAIL JR   St Petersburg, FL 185969   
10 GERALD STEVENS      
11 CHRIS SARANKO      
11 ANTHONY HECHLER      
12 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
12 FRANK MYERS      
13 KARL SMART      
13 REED HALEY      
14 James McConnell   Orlando, FL 176305   
14 LAURENT VALLAT      
15 DWAYNE STANUL      
16 JASON SKJARETT      
17 TOBY GILBERT      
18 HENK KRUINING      
19 DANNIE COSTANTINE      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
3 ORION CORCILIUS      
4 JOHN GISSAL      
5 JEB STEWART      
6 BEN WIEMER      
7 RYAN BORGER      
8 JOHN METHVIN      
9 CHRISTOPHER WOMACK   Edmond, OK 156142   
10 Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
11 JACKSON WILLHITE      
12 TOM JONES      
13 DAVE YOUNG      
14 ANTHONY INNELLO      
15 JASON DEAN      
16 KARLOS BERNART      
17 DOUG BLAIR      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
2 BRIAN MOORE      
3 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
4 BRADLEY JEFERSON      
5 DAVID ALEXANDROU      
6 MARK MONDELLO      
7 DIMPSEY WATERS      
8 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
9 KEVAN DORSEY      
10 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
11 DAVID WINCOTT      
12 SEAN MANAGO      
13 JOE KEAN      
14 PETE JOHNSON      
15 THOMAS MCLAUGHLIN      
16 THOMAS GOLDSTEIN      
17 BILLY PIKE      
18 Michael Presby   St Cloud, FL 162319   
19 WILLIE GONZALEZ      
20 ROB FEELEY      
21 ED TODD      
22 RICH LEWIS      
23 MARK BORAH      
24 WILL KLAUS      
25 SEAN POTEET      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2 BRUCE MACDONALD      
3 GRANT HALL      
4 JOHN JOHNSON      
5 CLIFFORD BOWERS      
6 TOM PANTLEY      
8 TOM CAVANAGH      
9 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
10 NOLAN SHIPLET      
11 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
12 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
13 BRIAN THOMPSON      
14 Kevin Mullen   Miramar, FL 185975   
15 RICHARD STEWART      
16 CHRIS COCCIOLONE      
17 RICHARD LANIGAN      
18 ROBERT MCLAUGHLIN      
19 PAUL ZAGAMI      
20 KENNETH GRUNEISEN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WICK AUSTIN      
2 DEAN DICKSON      
3 RANDY PFAHLER   San Mateo, CA 185597   
4 BILLY ALLAN      
5 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
6 Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
7 GLENN GRAHAM      
8 MITCH JARVIS      
9 MICHAEL COTTLE      
10 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
11 NEIL MOTTERSHEAD      
12 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
13 Art Reisfeld   Melbourne, FL 68238   
14 MICHAEL MURPHY      
15 DONALD MAYS      
16 MATTHEW KRETSCHMER      
17 Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
18 GARY HEADLEY      
19 BENITO GRANIELA      
20 JAMES HARRINGTON      
21 Cliff Powers   Largo, FL 148412   
22 BRYAN BOREN      
23 GARY STENZEL      
24 JUAN BRANDO      
25 James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   
26 JOSEPH TOWLES      
27 JOHN FISHER      
28 DAVID LEE      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN      
2 LINDA MURPHY   Pearland, TX 165263   
3 Susan Marston   Largo, FL 154626   
4 Jennifer Howard   Titusville 164928   
5 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianne North   Stow , MA 165859   
2 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
3 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
4 TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
5 Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
6 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
2 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3 Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
4 SUE KWIATKOWSKI      
5 LILLIE FARINAS      
6 KIRSTEN FEE      
7 Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
8 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
9 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
10 REBECCA GICEWICZ      
11 Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   
12 KIMBERLY PHELPS   Portage, MI 176806   
13 Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
14 ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
2 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
3 LIBBY HARROW      
4 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
5 RENEE BLANEY      
6 LINDA ZACCO      
7 SHARON ENOSLEY      
8 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
9 CYNDI CHAMBERS      
10 Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
11 Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
12 BETSY ERTEL      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUOREOSMOBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee