Race Results for
Florida State Championship Series #6
North Miami, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/18/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   
3EVAN PENNINGTON      
4RYAN MCTIER      
5Sean Northrup   Pembroke Pines, FL 154678   
6CODY RUSS      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
2Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3GUILLERMO FERRER      
4SHANE BARRY   Burlington, WI 176372   
5JORDAN BOLDFELD      
6Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
7DAVID JULIEN      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
2Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
3Dustin Schemel   Alexis, NC 185869   
4WILLIAM KRUPP      
5BEN FORSHEE      
6Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
7JOHN MORGAN      
8NEAL WETHERALD      
9Randall Smith   Ocala, FL 150803   
10ERIC MCCOLLUM      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RICK WETHERALD      
2NICK TOMCZAK      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
2Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
3Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GARY YATES      
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
4Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
5Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
6Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
7Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
8Mose Howard   Tampa 164929   
9FOYE TROUTE      
10Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
11Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
12Peter Miner   Gainesville, FL 24551   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
4John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5ROGER KOCH      
6STEVE MLUJEAK      
7Scott Hart   Houston, TX 164873   
8Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
9Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
10Chris Costa   Sanford, FL 153393   
11Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
12MIKE SAUERWEIN      
13Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
14LANCE RIDDLE      
15Robert Lee   High Springs, FL 20737   
16Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
17Greg King   Sunrise, FL 163518   
18Edward Urbaez   Sunrise, FL 87363   
19Armando Barroso   Hialeah, FL 101803   
20Steven Brown   Lighthouse Point, FL 40034   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
2Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
3Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
4WATTERS MARCUS   Dublin, GA 105248   
5Art North   Valrico, FL 165892   
6Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7John VanAken   Ocala, FL 36325   
8Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
2Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
3Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
4Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
5ALVARO SOTILLO      
6JUSTIN BROMAN      
7Ralph Caballero   Miami Lakes, FL 175305   
8Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
9Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
10MATT MOOMAW   Woodgate, NY 149306   
11Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
12JAKE WADE      
13Michael Miles   Omaha, NE 151897   
14Robin Collier   Jacksonville, FL 176909   
15JOSE LUIS SAAUEDRA      
16Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ariel Garcia   Cooper City, FL 185991   
2Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
3Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
4Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
5Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
6Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
7Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
8Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
9Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
10Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
2Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
3Michael Young   Melbourne, FL 151239   
4M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
5JOHN SANBORN      
6Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
7Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
8Timothy Hignett   Pompano Beach, FL 179777   
9JUAN CARLOS VALERA      
10Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
11Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
12LARRY MAIER      
13Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
14James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
15Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
16Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
17Gary Gardner   West Palm Beach, FL 12817   
18JOHN BRAGANSA      
19Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
20TREVOR BUSBY      
21ANDY WEHMEYER      
22Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
23Glenn Zeyer   Hialeah, FL 179303   
24CHRISTOPHER VIETRI      
25Dave Watson   Davie, FL 154901   
26DOMINGO ALONSO      
27MATT HAMMOND      
28Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
29Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
30David May   Tallahassee, FL 164912   
31Glenn Gardner   Miami, FL 12820   
32ALBERTO SANCHEZ      
33Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
34Luis Munoz   Altamonte Springs, FL 164914   
35Robert Gardner   Davie, FL 61412   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Glenn Miller   Boca Raton, FL 176838   
2Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   
3DON PENNININGTON   Lake Park, FL 148454   
4Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
5Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
6Ian Costa   Orlando, FL 168340   
7Kevin Douglas   Jacksonville, FL 164869   
8Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
9Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
10Gene Miller   Boca Raton, FL 186345   
11Steve Rodriguez   Miami, FL 179780   
12Chris Gillis   Davie, FL 85584   
13Randall Smith   Ocala, FL 138977   
14Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
15Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
16Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
17Richard Hussey   Ft Lauderdale, FL 106729   
18Kenneth Gordon   Pittsboro, NC 139098   
19ROBERT JOA   Glendale, CA 100345   
20Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
21Edward Swakon   Miami, FL 138519   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Bremen   Miami, FL 4737   
2Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
3David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
4Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
5James Gregory   Chuluota, FL 139009   
6MIKE DMYTRIW      
7RAUL BELLO      
8Bill Davis   Deerfield Beach, FL 167080   
9DAVID PEREYO      
10Paul DeSilvio   Oldsmar, FL 176301   
11Randolph White   Riverview, FL 103379   
12Daniel Slone   Pompano Beach, FL 111492   
13P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
14Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN MAGIERA      
2Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
3MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
4Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
5GERMAN BERMUDEZ      
6Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
7TRAVIS STEYSKAL      
8KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
9JOHN PALMQUIST      
10ELIJAH HOUSER      
11TRAVIS LEMLEY      
12JAVIER ALVARO      
13PAUL BUIJS      
14CHAZ GILBERT      
15James Gibbs   Sanford, FL 168430   
16JOHNN CUELLAR      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE YOUNG      
1DAVID FERRY      
2Shawn Hart   Pompano Beach, FL 185873   
2NUNZIO PARISI      
3CHRISTIAN SELLARS      
3JOHN EDWARDS      
4JOEL FEINBERG      
4CHRIS KINSON      
5JUAN-CARLOS TOPETE      
5GARY CORS      
6JUAN CARLOS VALERIO      
6MIKE HALL      
7Keith Lang   Apopka, FL 186167   
7STEVEN PACHEEO      
8JOE SILVERNAIL JR   St Petersburg, FL 185969   
9John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
10GREG DUNN      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
2ORION CORCILIUS      
4JOEL LUKER      
5JOHN METHVIN      
6ANTHONY JANIK      
7CHRISTOPHER WOMACK   Edmond, OK 156142   
8DIONI VACAS      
9JACKSON WILLHITE      
10TOM JONES      
11Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
12MARCIO CEMIN      
13LORENZO TOGNOLI      
14CHRISTOPHER MOORE      
15CHRISTIAN SAVAIA      
16JASON DEAN      
17KARLOS BERNART      
18BEN WIEMER      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
2BRADLEY JEFERSON      
3MARK MONDELLO      
4DIMPSEY WATERS      
5Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
6Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
7BRIAN MOORE      
8PAUL HAINES      
9ARTURO VALLEJO      
10KEVAN DORSEY      
11Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
12WILLIE GONZALEZ      
13BILLY PIKE      
14PETE JOHNSON      
15DAVID WEYER      
16RICKY REYES      
17DAVID WINCOTT      
18JAMES DURAN      
19THOMAS MCLAUGHLIN      
20SEMPER JOSE   Miami, FL 185101   
21RICH LEWIS      
22PORFIRIO MERCADO      
23GLEN SADDLER      
24SEAN POTEET      
25Andres Mino   Aventura, FL 179288   
26SEAN MANAGO      
27ROBERT SMITH      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2CARLOS DIAZ      
3JOHN JOHNSON      
4Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
5Jeff Zeyer   Weston, FL 179302   
7TODD ALLEN      
8Kevin Mullen   Miramar, FL 185975   
9CHRIS COCCIOLONE      
10Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
11Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
12BRUCE JOHNSON      
13CLIFFORD BOWERS      
14Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
15ROBERT MCLAUGHLIN      
16JOE STONE      
17SHAWN WINSOR      
18KENNETH GRUNEISEN      
19RICHARD STEWART      
20ROBERT ZALDUENDO      
21RICHARD LANIGAN      
22Kenneth Perkins   Decatur, GA 169065   
23ADOLHE KIRCHNER      
24Todd Treece   Orlando, FL 177970   

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PETER GURRERI      
2DAVID JULJEN   Fort Lauderdale, FL 110395   
3MARC EHRLER      
4MICHAEL COTTLE      
5Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
6ALEX ARGUELLO      
7RON WILTISON      
8MARCELO BARRIONUEVO      
9GLENN GRAHAM      
10Luis Berrios   Miami, FL 64189   
11ROBERT BANNER      
12Art Reisfeld   Melbourne, FL 68238   
13BENITO GRANIELA      
14Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
15John Marchetto   Weston, FL 179775   
16Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
17James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   
18Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
19MICHAEL LENHARDT      
20Chris Marshall   Miami, FL 185893   
21MATTHEW KRETSCHMER      
22BRYAN BOREN      
23James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
24William Klein   Davie, FL 80955   
25James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   
26JOHN FISHER      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LINDA MURPHY   Pearland, TX 165263   
2SHELLY ALLEN      
3Susan Marston   Largo, FL 154626   
4Jennifer Howard   Titusville 164928   
5Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
6Valerie Naylor   Tampa, FL 176006   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
2Julianne North   Stow , MA 165859   
3Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
4Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
5TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
6Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
2Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3SUE KWIATKOWSKI      
4Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
5STEPHANIE KNDTEK   Kodak, TN 185894   
6LAUREN BREEDEN      
7LILLIE FARINAS      
8KIRSTEN FEE      
9Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
10Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
11Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
12Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
13Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   
14KIMBERLY PHELPS   Portage, MI 176806   
15ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
2Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
3LIBBY HARROW      
4Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
5Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
6Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee