Race Results for
Florida State Championship Series #4
Belleview, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/21/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2SHANE DANFORD      
3MARTIN COX      
4LOGAN ROZANSKI      
5JOSEPH IRWIN      
6JASON ANDERSON      
7CHRISTIAN PARRETT      
8JONATHAN KONKONTIS      
9CODY RUSS      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
2TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
3Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4SHANE BARRY      
5MATT ROSS      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LUKE ROZANSKI      
2Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
3WILLIAM KRUPP      
4Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
5Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
6Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
7JUSTIN HARRIS      
8JOHN MORGAN      
9CHRIS ROSS      
10Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
11NEAL WETHERALD      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RICK WETHERALD      
2CHRIS RHOADES      
3WILLIAM ABEL      
4NICK TOMCZAK      
5JORDAN COOPER      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
2Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
3Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Mose Howard   Tampa 164929   
3Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
4Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
6Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
7Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
8Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
9James Atchison   Melbourne, FL 140695   
10GARY YATES      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
6ANDY MOHR      
7Chris Costa   Sanford, FL 153393   
8Scott Hart   Houston, TX 164873   
9Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
10Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
11Greg King   Sunrise, FL 163518   
12CONNIE MILLER      
13LANCE RIDDLE      
14DOUGLAS PITTS      
15MIKE SAUERWEIN      
16Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
17Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
18BOBBY LEE      
19Donald Navis   Lakeland, FL 163259   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3WATTERS MARCUS   Dublin, GA 105248   
4John VanAken   Ocala, FL 36325   
5Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
6Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
7Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
8JOHN BLESSED   Louisville, KY 12231   
9Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
2Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
3Tim Ritter   Clearwater , FL 176304   
4TONY MARRERO      
5Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
6Eric Florez   Denver, CO 185993   
7Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
8Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
9JUSTIN BROMAN      
10Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
11Robin Collier   Jacksonville, FL 176909   
12Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ARIEL GARCIA      
2ROB THOMPSON      
3Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
4Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
5Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
6BILL MCDONALD      
7Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
8Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
9Brian Raisler   Georgetown, KY 138999   
10Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
11Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
2Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
3M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
4JOHN SANBORN      
5Michael Young   Melbourne, FL 151239   
6Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
7RICK PENA      
8Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
9Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
10LARRY MAIER      
11Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
12Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
13Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
14Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
15Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
16BOB UMBEL      
17FRANK LARUE      
18JAMES ERDMAN      
19Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
20GARY BOWDEN      
21David May   Tallahassee, FL 164912   
22ANTHONY COTTON      
23Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
24Dave Watson   Davie, FL 154901   
25Alan Lara   Gainesville, FL 151599   
26TODD FROBISH      
27JEFF GOMBOS      
28Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
29JOE KEAN      
30MICHAEL ARREDONDO      
31MARK HEWITT      
32Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BILL BARRY      
2DOMINIQUE DE SERCEY      
3KEVIN DOUGLAS      
4STEVEN BUSHEY      
5Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
6Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
7Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8Ian Costa   Orlando, FL 168340   
9Ronald Closson   Palm Beach Gardens, FL 105337   
10DARREL HANNER      
11GENE MILLER      
12William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
13Steven Rickert   Lutz, FL 176897   
14Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
15Michael Rigby   Apopka, FL 29871   
16Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
17Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
2JUSTIN MAGIERA      
3MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
4KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
5Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
6ERYL BESIN      
7JOHN PALMQUIST      
8JAVIER ALVARO      
9Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   
10ROB PILLUS      
11JACOB TUSTISON      
12TRAVIS LEMLEY      
13NICHOLAS HAWES      
14ELIJAH HOUSER      
15James Gibbs   Sanford, FL 168430   
16CHAZ GILBERT      
17WILL STAPLES      
18Jonathan Timmermans   Sarasota, FL 139485   
19SEAN CORBETT      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TERRY MERCER      
2JASON DECOSTA      
3GARY PHELPS      
4JOEY LANDOSTEDT      
5BRIAN SCHUMAN      
6LANCE NEWMAN      
7CARLOS THOMPSON      
8ERIC STONE      
9GEORGE BERNESHAWI      
10ANTHONY IBRAHIM      
11BLAINE PARKETON      
12KEITH DE-LIN      
13SEAN HOWARD      
14JASON RICHARDS      
15JOE MINICHINO      
16JOEL FEINBERG      
17BRADLEY FRALICK      
18DWAYNE STANUL      
19DANIEL COUSE      
20MATT NESBITT      
21JOSEPH TOWLES      
22DAVID FERRY      
23PHILIP IRWIN      
24HENK KRUINING      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHAWN HART      
2STEVE YOUNG      
3CHRIS KINSON      
4GARY CORS      
5HARRY WALLACE      
6DAVID VANDERSMITH      
7KEITH LANE      
8JOE SILVERNAIL JR      
9JOHN KNOWLES      
10GREG DUNN      
11John Edwards   Eustis, FL 122404   
12ADAM HATHAWAY      
13BRETT DRAWDY      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1KEVIN PARKER      
2ORION CORCILIUS      
4CHRISTOPHER WOMACK      
5JOEL LUKER      
6JOHN METHVIN      
7ANTHONY INNELLO      
8BEN WIEMER      
9Harry Steelman   Moore Haven, FL 186160   
10DAVE YOUNG      
11Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
12Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
13JASON DEAN      
14JASON BELLOT      
15CHRISTOPHER MOORE      
16JACKSON WILLHITE      
17TOM JONES      
18KARLOS BERNART      
19THOMAS COCHRANE      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ANDREW DANFORD      
2Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
3BRIAN MOORE      
4KEVAN DORSEY      
5RUSSELL HAGAN      
6BRADLEY JEFERSON      
7WILLIE GONZALEZ      
8DIMPSEY WATERS      
9TIM JONES      
10SEAN MANAGO      
11FRANK NAFE      
12DAVID WINCOTT      
13JOHN FOSTER      
14Michael Presby   St Cloud, FL 162319   
15WILL KLAUS      
16RICH LEWIS      
17THOMAS MCLAUGHLIN      
18SEAN POTEET      
19Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2BRUCE MACDONALD      
3DAN SCHUTT      
4Jake Scully   Palm Coast, FL 141626   
5JOHN JOHNSON      
6MIKE COLLINS      
7CLIFFORD BOWERS      
8Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   
9Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
10Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
12CHRIS COCCIOLONE      
13KEVIN MULLEN      
14JOHN MARINO      
15Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
16ROBERT MCLAUGHLIN      
17STEVE AGLIO      
18Todd Treece   Orlando, FL 177970   
19TOM CAVANAGH      
20David Parrett   Macon, GA 176827   
21PAUL ZAGAMI      
22NOLAN SHIPLET      
23Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
24JOE STONE      
25RICHARD STEWART      
26CAVIN HENRY      
27RICHARD LANIGAN      
28KENNETH GRUNEISEN      
29HANK RHAME      

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2David Ertel   Apopka, FL 172666   
3P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
5Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
6Randolph White   Riverview, FL 103379   
7James Gregory   Chuluota, FL 139009   
8Paul DeSilvio   Oldsmar, FL 176301   
9Daniel Slone   Pompano Beach, FL 111492   
10Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN      
2Susan Marston   Largo, FL 154626   
3Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4Valerie Naylor   Tampa, FL 176006   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julianne North   Stow , MA 165859   
2Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
3Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
4TERRI SCHIFERL      
5Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
6Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
7Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
8Kathy White   Riverview, FL 103380   
9KELLY KALAESHEFSKI   Ocree, FL 159105   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEPHANIE STETTER      
2Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
3LILLIE FARINAS      
4Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
5KIRSTEN FEE      
6Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
7Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
8TRACY WALLACE      
9KIMBERLY PHELPS   Portage, MI 176806   
10KELLY SIMAN      
11ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DEBBIE JACOB      
2DENISE BARKER      
3Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
4JAMIE SHERIFF      
5Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
6RENEE BLANEY      
7Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
8SHARON ENOSLEY      
9LINDA ZACCO      
10Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
11LISA PISCITELLI      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee