Race Results for
Sugar House Crit
Salt Lake City, UT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 07/07/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 David Blanco   American Fork, UT00:31:42 123492  1000 New Moon
3 Chris Stuart   Salt Lake City, UT00:33:22 163558   
4 Preston Moon   00:34:44   
5 Bruce Hoffman   Logan, UT00:37:44 130414   Utah Premier

Men - Master - MR - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Vroom   00:56:37   
2 Tom Knopp   00:56:37   
3 Barry Makarewicz   00:56:44   
4 Donald Armstrong   00:56:48  725 
5 Rodney Mena   Salt Lake City, UT00:57:53 51918  146 
6 Paul Quinlan   Park City, UT00:57:54 118492   X-Men
7 Don Pollari   Salt Lake City, UT00:57:54 182871   
8 Dennis Porter   Ogden, UT00:57:54 173070  719 
9 Korlin Gillette   Park City, UT00:57:55 13286  711 9th & 9th
10 Ken Jones   00:57:57  706 ninth and ninth
11 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT00:57:57 57760   
12 Peter Barquin   Park City, UT00:58:02 47013  710 X-Men
13 Robert Vankirk   Ashton, ID00:58:16 48499  130 Idaho Cycling Enthusiasts
14 Charles Collins   Salt Lake Cty, UT00:58:54 7417  757 
DNF Bruce Ewert   00:00:00   
DNF James Crouch   Eagle, ID00:00:00 8234   

Men - Master - MR - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Bates   00:56:13   
2 Del Brown   00:56:13   
3 Eck Kuennemann   00:56:13  811 
4 Bill Cutting   Salt Lake City, UT00:56:13 160015  807 
5 Byron Kosick   00:56:15   
6 Richard Blanco   American Fork, UT00:56:16 114692  800 Utah Premier
DNF Larry Witkowski   00:00:00  905 
DNF T Lee Bourne   Salt Lake City, UT00:00:00 149617  901 New Moon
DNF Donald Winder   Salt Lake Cty, UT00:00:00 38617  803 Utah Premier

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Louder   Salt Lake City, UT00:59:27 21636   
1 Christian Johnson   Salt Lake City, UT01:00:10 125745  125 New Moon
2 Chris Humbert   Salt Lake City, UT00:59:33 47156  142 
2 Jason Travis   Park City, UT01:00:16 35878  132 X-Men
3 Ryan Littlefield   Salt Lake City, UT00:59:38 21354  128 Rhodes
3 Steve Scoville   Kaysville, UT01:00:19 70081  149 
4 Thomas Cooke   Park City, UT01:00:10 7681  116 X-Men
4 Trenton Higley   Kaysville, UT01:00:22 53628  136 X-Men
5 Steven Tibbitts   Kaysville, UT01:00:10 54656  147 X-Men
5 Nathan Page   Kaysville, UT01:00:27 160298  140 Rhodes
6 Allan Butler   Salt Lake City, UT01:00:10 61464  118 Nutra Fig
6 Paul Quinlan   Park City, UT01:00:27 118492   X-Men
7 John Osguthorpe   Salt Lake City, UT01:00:27 26879  124 Nutrafig
7 Eric Flynn   Salt Lake City, UT01:00:27 85427  110 New Moon
DNF Benjamin Rabner   Springville, UT00:00:00 57351  109 X-Men
DNF Rodney Mena   Salt Lake City, UT00:00:00 51918  146 
DNF Todd Tanner   Scottsdale, AZ00:00:00 34975   
DNF Charles Collins   Salt Lake Cty, UT00:00:00 7417  757 

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Knopp   00:59:06   
2 Kelly Ryan   00:59:07  163 X-Men
3 Aaron Schoenberg   00:59:07  344 
4 S Brent Fullmer   Salt Lake City, UT00:59:07 169268  304 New Moon
5 Christopher Quann   Salt Lake City, UT00:59:07 166368  336 Rhodes
6 David Bush   00:59:07  327 Rhodes
7 Marek Shon   00:59:10  325 Rhodes
8 Jarom Zenger   Salt Lake City, UT00:59:15 114997  347 
9 Abdul Muhammad Al Lee   Salt Lake Cty, UT00:59:32 20697   
10 Erik Stange   00:59:35  338 
11 Justin Kline   00:59:45  315 
12 Chan Head   Salt Lake City, UT00:59:46 140537  340 
13 Kevin Radzinski   01:00:42  326 
14 Linde Smith   Post Falls, ID01:02:44 44276  309 X-Men
DNF Alison Bergeson   Salt Lake City, UT00:00:00 134872  211 
DNF Charles Rosett   Sandy, UT00:00:00 131630  334 
DNF Brian Gryzbowski   Salt Lake City, UT00:00:00 91382   
DNF Andrea Foster   St George, UT00:00:00 89697   
DNF Brandon Burtenshaw   Logan, UT00:00:00 172053  350 Logan Race Club
DNF Joel Peterson   Clarkston, UT00:00:00 82484  352 
DNF Jeremy Smith   West Jordan, UT00:00:00 64366  321 New Moon
DNF Steven Travis   Holladay, UT00:00:00 50876   
DNF Joel Zenger   00:00:00  346 X Men
DNF Bruce Ewert   00:00:00   
DNF Chris Neenan   00:00:00   
DNF Greg Jex   00:00:00  323 Rhodes
DNF Karen Dodge   Park City, UT00:00:00 177927  299 Wasatch
DNF Christopher Liby   Canton, MI00:00:00 155765  357 

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Nixon   Park City, UT00:55:57 171593   ninth and ninth
2 Jonathan King   Wauwatosa, WI00:55:57 110104  537 Route Veloce
3 Blake Zumbrunnen   00:55:57   
4 David Sharp   Salt Lake City, UT00:55:57 161941   
5 Chris Colgan   Salt Lake City, UT00:55:57 127202  514 RMCC
7 James Fox   00:55:57  508 
8 John Griffiths   00:55:57  598 
9 Richard Smith   00:55:57   
10 Robert Lofgran   00:55:57  557 9th & 9th
11 Kurt Holzer   Boise, ID00:55:57 168683  577 
13 Michael Sherman   00:55:57  560 
14 Sean Fessenden   00:55:57  520 Rhodes
15 Jeff Street   Lehi, UT00:55:57 170388  589 Rhodes
16 Christopher McGill   00:55:57   
17 Peter Bland   Salt Lake City, UT00:55:57 157473   
18 Nate Dipalma   00:55:57   
19 Bart Nichols   00:55:57  506 
20 Richard Erikson   00:55:57  540 Rhodes
21 Scott Marland   00:55:57  545 
22 Pete Kuenneumann   00:55:57   
23 Tim Briley   00:55:57   
24 Robert Wray   00:55:57   
25 John Dainton   Park City, UT00:55:57 8533   
26 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT00:55:57 182569  582 
27 Douglas Underwood   Bountiful, UT00:55:57 174464  571 
28 Benjamin Memmott   Ammon, ID00:55:57 148100  563 
30 Wayne Niederhauser   Sandy, UT00:55:57 178960   
31 Christopher Johnson   00:56:05   
32 Jason Long   00:56:12   
33 Chris Rowley   North Ogden, UT00:56:12 114688   
34 Robert Kunz   00:56:12   
35 Adam Green   00:56:12   
36 David Vitek   00:56:12  531 
37 Steve Addicott   00:56:12   
38 Christopher Niederhauser   Elkins Park, PA00:56:12 128961   
39 D R Blanco   00:56:12  502 
40 Peter Chudleigh   Park City, UT00:56:12 122859   X-Men
41 Matt Wolf   00:56:12  529 
42 Timothy Bowman   Salt Lake City, UT00:56:12 178426  534 Rhodes
43 Aaron Packard   00:56:12   
DNF Clark Mower   Salt Lake City, UT00:00:00 182575   
DNF Jon Baddley   Salt Lake City, UT00:00:00 178883  530 New Moon
DNF S Anderson   Richmond, UT00:00:00 1698  509 Logan Racing
DNF Tyson Smith   00:00:00   
DNF Preston Moon   00:00:00   
DNF Will McFarlane   00:00:00  562 
DNF George Klonicos   00:00:00   
DNF Rob Kimzey   00:00:00   
DNF Nate Kamerath   00:00:00   
DNF David Garbett   00:00:00   
DNF Jason Ball   00:00:00  566 

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Foster   St George, UT00:58:30 89697   
1 Maren Partridge   Provo, UT00:56:25 169799  205 WWCC
1 Liza Rachetto   Washington, PA00:57:45 114551   
2 Laura Humbert   Salt Lake City, UT01:05:45 50716  219 New Moon
2 Susan Hallenberg   Park City, UT01:01:49 169494  215 Utah Premier
3 Rachel Cieslewicz   St. George, UT01:04:50 168989  206 New Moon

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Cleveland   00:34:04  403 WWCC
2 Cherell Jordin   Salt Lake City, UT00:34:05 128720  417 
3 Heather Mastakas   00:34:05  402 wwcc
DNF Dina Newhouse   Salt Lake City, UT00:00:00 172939   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaShimanoCUORESpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee