Race Results for
Utah District Criterium Championship
Davis Vo Teck, UT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 08/04/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Hoffman   Logan, UT00:44:25 130414  1004 Utah Premier
2 Dana Hoffman   00:44:27  1006 
3 David Blanco   American Fork, UT00:45:58 123492  1000 New Moon

Men - Master - MR - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Schaefer   Ogden, UT00:37:16 66592  708 
2 Michael Fogarty   Salt Lake City, UT00:38:01 58499  754 
3 Barry Makarewicz   00:38:02  760 
4 Terry McGinnis   Any Town, UT00:38:05 23480  131 
5 Rich Vroom   00:38:05  752 
6 Jeffrey Ure   Park City, UT00:38:05 36248  716 
7 Terry Lewis   Rome, GA00:38:05 21115  709 New Moon
8 Dennis Porter   Ogden, UT00:38:05 173070  719 
9 James Chilson   Ketchum, ID00:38:05 6785  755 
10 Tom Knopp   00:38:05  758 
11 David Tsai   Eugene, OR00:38:05 58143  700 X-Men
12 Donald Armstrong   00:38:05  725 
13 Eric Schramm   Salt Lake Cty, UT00:38:05 50631  348 X-Men
14 Peter Barquin   Park City, UT00:38:05 47013  345 X-Men
15 Wayne Cottrell   San Clemente, CA00:38:05 48613  794 

Men - Master - MR - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:38:05 7974  119 
2 Bill Corliss   00:38:05  155 
3 Robert Walker   Pocatello, ID00:38:05 48931  804 ICE
4 Charles Palmer   Herriman, UT00:38:05 156926  828 Utah Premier
5 Donald Winder   Salt Lake Cty, UT00:38:05 38617  803 Utah Premier

Men - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Tibbitts   Kaysville, UT00:58:02 54656  147 X-Men
1 Christian Johnson   Salt Lake City, UT00:58:02 125745  125 New Moon
2 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA00:58:02 60511  103 X-Men
2 Todd Tanner   Scottsdale, AZ00:58:02 34975  153 
3 Ryan Littlefield   Salt Lake City, UT00:58:02 21354  128 Rhodes
3 Jason Travis   Park City, UT00:58:02 35878  132 X-Men
4 Thomas Cooke   Park City, UT00:58:02 7681  116 X-Men
4 Steve Scoville   Kaysville, UT00:58:02 70081  149 
5 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:58:02 7974  119 
6 Marc Yap   Carlsbad, CA00:58:02 42632  138 
DNF John Osguthorpe   Salt Lake City, UT00:00:00 26879  124 Nutrafig
DNF Terry McGinnis   Any Town, UT00:00:00 23480  131 
DNF Rodney Mena   Salt Lake City, UT00:00:00 51918  146 

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Schoenberg   00:49:23  344 
2 Tom Knopp   00:49:34  758 
3 Kevin Day   00:49:39  360 
4 Jeremy Smith   West Jordan, UT00:49:42 64366  321 New Moon
5 Kevin Radzinski   00:49:42  326 
6 Bart Nichols   00:49:42  356 
7 David Tsai   Eugene, OR00:49:42 58143  700 X-Men
8 Andrew Lock   00:49:42  361 
9 Barry Gardner   Sandy, UT00:49:42 89671  349 Rhodes
10 Joel Zenger   00:49:42  346 X Men
11 Linde Smith   Post Falls, ID00:49:42 44276  309 X-Men
12 Waytt Peterson   00:49:42  362 
13 D R Blanco   00:49:42  502 
DNF Andrea Foster   00:00:00  351 
DNF Brent Cannon   Francis, UT00:00:00 114698  306 New Moon
DNF Eric Schramm   Salt Lake Cty, UT00:00:00 50631  348 X-Men
DNF Peter Barquin   Park City, UT00:00:00 47013  345 X-Men
DNF Lewis Gilbert   00:00:00  339 

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Morgan   Salt Lake Cty, UT00:44:57 48150  568 MiDoule
2 Jon Baddley   Salt Lake City, UT00:44:57 178883  530 New Moon
3 Robert Kunz   00:44:57  590 
4 Evan Hepner   00:44:57  523 
5 Fred Porter   00:44:57  524 
6 Sean Fessenden   00:44:57  520 Rhodes
8 Chris Rowley   00:44:57  591 
9 John Dainton   Park City, UT00:44:57 8533  585 
10 Jonathan King   Wauwatosa, WI00:44:57 110104  537 Route Veloce
12 Maikel Wise   00:44:57  539 
13 Richard Erikson   00:44:57  540 Rhodes
14 Douglas Underwood   Bountiful, UT00:44:57 174464  571 
15 Michael Sherman   00:46:57  560 
16 Clark Mower   Salt Lake City, UT00:46:57 182575  576 
17 Dan Colangelo   00:46:57  587 
18 Eric Jensen   00:46:57  579 
19 D R Blanco   00:46:57  502 
DNF Jesse Gordon   Salt Lake City, UT00:00:00 182569  582 
DNF Richard Phippen   Ogden, UT00:00:00 180552  551 
DNF Peter Bland   Salt Lake City, UT00:00:00 157473  554 

Women - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kish   00:44:32  1101 

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maren Partridge   Provo, UT00:45:56 169799  205 WWCC
1 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT00:46:37 60449  203 WWCC
2 Lisa Peck   Santa Cruz, CA00:49:39 27559  204 WWCC

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brook Mickelson   00:46:05  410 
2 Nancy Cleveland   00:46:06  403 WWCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee