Race Results for
Dooley's Run
Wallingford, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/06/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Missari   Glastonbury, CT01:02:25 170785  844 
3 Kyle Dimock   Vernon, CT01:07:34 170780  847 
4 Miles Carpenter   Glastonbury, CT01:08:29 171568  849 
5 Doug Isleib   Tolland, CT01:12:48 137235  842 
6 Eric Jackson   Northford, CT01:20:28 146419  845 
7 Matthew Hurley   Trumbull, CT01:28:00 163737  840 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Stahl   Hamden, CT01:29:43 113218  
2 Adam Thyse   Rocky Hill, CT02:10:12 147150  
3 Paul Krasowski   Sandy Hook, CT02:15:37 170405  
4 Matt Varrato   Middleton, CT02:27:58 159689  
5 Emmett Shutts   Hamden, CT02:29:36 105752  
6 Gregory Abbott   Washington, DC02:43:13 151860  
DNF Michael Kazimer   Yorktown Heights, NY89638  
DNF Greg Vehlies   Glastonbury, CT171566  
DNF James Stine   Cheshire, CT169495  10 
DNF Dan Archibald   Cheshire, CT147427  

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Dickey   Croton On Hudson, NY02:07:44 122235  931 

Men - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario deRis   Great Barrington, MA01:50:02 159638  386 
2 Kevin Parsons   Great Barrington, MA02:01:00 146989  385 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Ratta   Guilford, CT01:55:37 163893  872 
DNF John Legere   Canton, CT156979  871 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Ceccolini   Pompton Lakes, NJ01:49:30 54209  745 
2 Brian Clark   Middlefield, CT01:51:50 40571  741 
3 James Milito   Basking Ridge, NJ01:55:23 132854  742 
4 Marc Risigo   East Hampton, CT01:58:59 131471  747 
5 Arthur Roti   Granby, CT02:01:06 30703  740 
6 Rick Rushka   New Milford, CT02:06:30 83761  744 
7 Nelson Gerber   Glastonbury, CT02:08:00 118337  743 
8 Ethan Spinelli   Marlborough, CT02:11:32 146367  746 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Campos   Nesconset, NY01:52:06 101149  565 
2 Anthony Cipolla   Morris, CT01:52:30 139115  564 
3 Philip Williams   Colebrook, CT01:54:47 38407  569 
4 Martin Baker   Hillsboro, OR01:57:19 137718  567 
5 Tom Wimler   Portland, CT02:05:08 171381  561 
6 Edward Charbonneau   Wallingford, CT02:05:40 105531  562 
7 James Conopask   Southport, CT02:18:24 115389  566 
DNF Marc Urbanski   Ringwood , NJ164389  563 
DNF Gregory Tefft   Wallingford, CT35160  568 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Saxton   West Suffield, CT01:57:29 31403  685 
2 Ken Welch   Hopewell Jct, NY02:00:39 37650  686 
3 Christopher Logan   Keene, NH02:10:51 21464  687 
4 Bradley Tefft   Wallingford, CT02:27:50 66003  689 
DNF Randy Tefft   Keene, NH100727  688 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick LaLonde   Wappinger Falls, NY02:04:40 173524  169 
2 Charles Lester   Poughkeepsie, NY02:20:05 159764  168 
3 John Eastwood   Milford, CT02:23:45 86967  174 
4 Chris Cheverie   Lisbon, CT02:31:50 170796  175 
DNF Craig Rydingsward   Canton, CT173523  166 
DNF Daniel Jackowitz   Honolulu, HI121156  165 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Alessio   Beacon Falls, CT02:04:00 146429  234 
2 Michael Dawid   Bridgeport, CT02:13:22 155156  238 
3 Scott Neyer   Stamford, CT02:18:07 26026  236 
4 Christopher Cahill   Fairfield, CT02:23:42 44143  235 
5 Chris Webb   Walden, NY02:38:09 139013  232 
6 Denis Lafaille   Bridgeport, CT02:39:24 146990  239 
7 Kevin Zelenski   Wallingford, CT02:44:27 174426  233 
DNF Michael Weed   Wallingford, CT171560  231 
DNF Zoria Ospina   Carle Place, NY164395  237 
DNF Ian Strever   Lakeville, CT157752  240 
DNF Mark Sondeen   West Hartford, CT113974  241 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Velardi   Wallingford, CT02:01:32 170856  614 
2 David Dubos   East Hampton, CT02:04:43 147333  643 
3 Mike Czerwonka   Middletown, CT02:04:52 155473  642 
4 Maximino Veiga   Danbury, CT02:05:10 86327  612 
5 Anthony Grabiec   Stamford, CT02:05:55 157239  613 
6 Joshua Begin   Brookline, MA02:06:10 163260  629 
7 Kenneth Caputo   North Windham, CT02:08:09 147508  626 
8 John Loughrey   Shelton, CT02:10:03 153266  627 
10 Lee Davis   Patterson, NY02:10:32 141046  623 
11 Matthew Mueller   Torrington, CT02:11:54 146422  630 
12 Denis Biglin   Glastonbury, CT02:12:26 160943  640 
13 Frank Cerra   Southington, CT02:14:40 143677  633 
14 Jack Enxuto   Simsbury, CT02:15:16 75160  645 
15 Daniel Abbe   Warren, MA02:17:40 140119  617 
16 Eric Winzer   Middletown, CT02:17:51 156662  611 
17 Peter Conrad   Trumbull, CT02:18:39 157742  632 
18 Scott DeTore   E Moriches, NY02:22:25 166226  615 
19 Andrew Sullivan   Cos Cob, CT02:24:01 114443  639 
20 David Haight   Oxford, CT02:24:09 14622  631 
21 Robert Brennan   Huntington Station, NY02:27:54 154012  620 
22 Chris Crowell   Prospect, CT02:27:56 173890  618 
23 Michael Parent   Somers, CT02:29:50 27219  641 
25 Crosby Coughlin   Purdys, NY02:30:49 171569  621 
26 Chris Conrad   Newtown, CT02:32:32 170852  625 
27 David Isleib   Tolland, CT02:32:45 117289  616 
28 Guy Herrmann   Danbury, CT02:36:55 159309  637 
29 Michael Cushing   Loudonville, NY02:40:29 147059  634 
31 Brian Hax   Durham, CT02:46:17 120896  638 
32 Henry Schaeffer   N Franklin, CT02:47:19 163854  610 
33 Eddie Lilienthal   Oakdale, CT02:53:29 21191  646 
DNF Terrence Hayden   New Haven, CT134090  636 
DNF Michael Regan   New Haven, CT103677  622 
DNF Ed Burgess   Newburgh, NY5491  619 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Alger   Uncasville, CT02:17:34 134091  535 
2 Todd Samuelson   Centerbrook, CT02:18:48 31160  533 
3 Esteban Fernandez Tenas   Greenwich, CT02:22:20 103630  534 
5 David Lizotte   Colchester, CT02:25:42 136318  536 
6 George Hamilton   Stamford, CT02:27:31 158040  532 
7 Louis Denaro   Oxford, CT02:38:30 88351  530 
8 Mark Fiengo   Niantic, CT02:44:09 122197  538 
9 James Wilson   Glen Mills, PA03:08:00 170914  531 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Spreng   Groton, CT02:34:43 79869  964 
2 Steve Agronick   Villages, FL02:47:12 1209  962 
3 Bill Hart   Dalton, MA02:48:54 170788  961 
4 Curtiss Burwell   New Haven, CT03:30:00 57847  960 
DNF John Kraiza   Washingtonville, NY115155  963 
DNF Donald Snoop   Middleburgh, NY104325  965 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Vecca   Portland, CT01:05:30 171374  201 
3 Dan Hauserman   Vernon, CT01:11:00 171837  205 
5 Robert Espinal   West Hartford, CT01:18:34 165404  204 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cruz   Weymouth, MA01:09:24 144424  305 
3 Jeffrey Collins   Terryville, CT01:11:32 146387  314 
4 Michael Purcell   Middletown, CT01:13:24 168693  309 
6 Lindsay King   Milford, CT01:15:56 172495  302 
7 Michael Sherlock   Staten Island, NY01:18:38 174415  303 
8 Michael Vye   Bristol, CT01:21:10 169321  311 
9 Richard Friedrich   N Franklin, CT01:22:54 168943  300 
10 Jorge Monteiro   Trumbull, CT01:23:49 174013  312 
11 Ernest Mack   Wethersfield, CT01:27:00 172260  307 
DNF Jonathan Baxendale   Riverside, CT163183  301 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deryl Gage   Moodus, CT01:10:05 168284  401 
2 Benjamin Moore   Bloomfield, CT01:11:37 159697  403 
4 James Kennedy   Livonia, MI01:15:20 159486  409 
5 Dan Kildea   Canterbury, CT01:16:06 173891  414 
6 Todd Cardillo   Southington, CT01:16:07 170794  400 
8 Manzoor Usman   Stamford, CT01:20:26 146411  419 
9 Eric Policarpio   Bristol, CT01:20:59 159499  418 
13 Craig Allmendinger   Canton, CT01:28:43 173646  402 
14 Paul DeMaria   Torrington, CT01:33:28 102337  411 
16 Armando Monton   Jewett City, CT01:38:06 170790  405 
DNF Grant Gorczyca   Higganum, CT171457  415 
DNF Scott Harper   Sandy Hook, CT170970  407 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Moss   Plantsville, CT01:12:15 159701  509 
2 Gary Hutchinson   Darien, CT01:14:00 146410  501 
3 Eric Perkins   Niantic, CT01:18:00 159314  510 
4 Mark Eddins   Plantsville, CT01:19:12 160940  511 
5 Theo Niedziela   Southbury, CT01:19:19 138791  516 
9 John Stockford   Norwich, CT01:28:10 140117  504 
10 Kelly Parsons   Lyme, CT01:29:58 147170  514 
12 Christopher Hinds   Exeter, NH01:34:18 16260  502 
13 Paul Roth   Bethany, CT01:38:20 141080  500 
15 Richard Williams   E Hartford, CT01:44:10 169056  508 
16 William Bonin   Hampton, CT01:47:10 156799  503 
DNF Robert Goodlett   New Rochelle, NY171742  506 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Parchaiski   New London, CT01:24:35 171565  603 
2 William Bloom   Naugatuck, CT01:31:56 171435  601 
3 Charles Bierce   Winsted, CT01:34:20 111884  600 
4 Peter Friedman   Port Chester, NY01:40:13 90171  602 

Women - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Hageman   Glastonbury, CT02:38:16 32341  976 
DNF Kristen Schaffer   Moodus, CT151017  977 

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Vaillancourt   Middletown, CT02:35:32 90773  915 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Maldonado   Norwalk, CT02:42:41 99152  801 
2 Kristen Haberin   Coventry, CT02:42:45 153002  803 
3 Melissa Roti   Granby, CT03:05:50 73204  800 
DNF Hiroko Shimada   Hamden, CT154705  802 
DNF Rebecca Schaffer   Old Saybrook, CT171417  804 
DNF Linda Fijol   Hadley, MA151131  806 

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tricia Pandolfo   Cromwell, CT03:00:34 171570  816 
3 Jennifer Kaplan   Cos Cob, CT03:01:22 115878  817 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jennifer Bashore   Torrington, CT01:36:12 171574  702 
4 Kimberly Carson   W Haven, CT01:42:15 159646  703 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kerri Coughlin   Bloomfield, CT01:38:45 159698  715 
5 Cathy Stebbins   Glastonbury, CT01:54:00 167355  717 

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Bloom   Naugatuck, CT01:24:20 174610  731 
2 Pat Rosier   Pittsfield, MA01:47:15 170786  730 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee