Race Results for
Spring Series #5
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/28/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
2Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3Michael Miles   Omaha, NE 151897   
4MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
1Mose Howard   Tampa 164929   
2Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
2Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3Tony Marrero   Tampa, FL 161424   
4CONNIE MILLER   Albuquerque, NM 87113   
4Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
6Jon Benjamin Kaleshefski   Ocoee, FL 137945   
6Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
7Ryan Gause   Gainesville, FL 144529   
8Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
10Kyle Morrell   Gainesville, FL 159215   
11Victor Gonzalez   Gainesville, FL 144500   
13JOEY DESILVA   Allentown, NJ 101053   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3Randy Hagins   Jacksonville, FL 151782   
4Thomas (Lance) Stevens    144610   
6John Blessed   Gainesville, FL 122531   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
3THOMAS TUBRIDY   Rancho Santa Margarita, CA 90366   
4Doby Beusse   Orlando, FL 3602   
6Michael Rigby   Apopka, FL 29871   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
15Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
16Alex Rodriguez   Atlanta, GA 145155   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
2Jesse Saylor   Issaquah, WA 31411   
3JIM COOPER   Goleta, CA 107795   
4Frank McCarthy   Tallahassee, FL 139841   
5Michael Young   Melbourne, FL 151239   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
9Carsten Dede   St Augustine, FL 164868   
13Marc Shahboz   Richmond, VA 163788   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
2Scott Hart   Houston, TX 164873   
3Chris Costa   Sanford, FL 153393   
4Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
5James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
7Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9Greg Sironen   St Petersburg, FL 58077   
10Ian Costa   Orlando, FL 168340   
11James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
12Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
13Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
14David Cichra   Deltona, FL 159106   
15Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
16Alan Lara   Gainesville, FL 151599   
18JEFF FARAH   Columbia, SC 106384   
19Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Art North   Valrico, FL 165892   
2Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
3Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   
4Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
5Randall Smith   Ocala, FL 138977   
6William Schneider   Orlando, FL 111486   
8Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
9David Arnold   St Petersburg, FL 166886   
10P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
4Kevin Moran   Brevard, NC 77237   
5Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
6Randolph White   Riverview, FL 103379   
7Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Roger Maida   Jacksonville Beach, FL 164911   
6JACOB BOLTON   Cave Creek, AZ 107754   
7Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
10Mark Kaleshefski   Winter Garden, FL 137948   
14Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
15Ryan Burroughs   Zephyrhills, FL 168249   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Hall   St Petersburg, FL 128609   
6Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
7Murray McDonough   Tampa, FL 166158   
9Dave Watson   Davie, FL 154901   
11Terry Tesdall   Jacksonville, FL 145154   
14Jeff Shepherd   Apopka, FL 164918   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
6Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
11Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
15Russell Auld   East Windsor, CT 159217   
19James Beldzik   Los Alamos, NM 151840   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
15George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
17Timothy Vincent   Edgewater, FL 114978   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg King   Sunrise, FL 163518   
2Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
3David May   Tallahassee, FL 164912   
4Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
8Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
10Kevin Crews   Winter Haven, FL 107240   
14BRIAN CHURCH   Davidson, NC 90845   
16SHAWN WINSOR   San Diego, CA 164332   
23Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
3David Forbes   Gainesville, FL 159222   
6Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
7Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
8Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
10Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
11Rick Bringger   Lake City, FL 164613   
14Cliff Powers   Largo, FL 148412   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
4JAMES GREGORY   Lake Hughes, CA 97075   
5Jerry McGee   Lithia, FL 129505   
6BILL GREY   Warren, MI 80806   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GERI LAVERTY   New Boston, NH 102966   
2LISIE GONZALEZ   Harrisburg, OR 100809   
3Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
4Michelle Daemer   Maitland, FL 153391   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Howard   Titusville 164928   
2Jerilyn Harrington   Welaka, FL 144211   
3CINDY PETERS   Aurora, CO 91476   
4JUNE HAYBERG   St Augustine, FL 164874   
5JENNIFOR HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
8KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   
9Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Joyce Shahboz   Richmond, VA 163787   
5GENEVIEVE VALDEZ   Greensboro, NC 112145   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Laura McCue   Oviedo, FL 109806   
5Lauri Jenkins   Newark, DE 153779   
9Donna Fewell   Apopka, FL 164827   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee