Race Results for
Spring Series #3
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/16/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Lenas   St Petersburg, FL154630   
2 MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ101158   
3 Andy Wiles   Plant City, FL138782   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
3 KEVIN LANFORD   Mascotte, FL 58770   
4 Ryan Gause   Gainesville, FL 144529   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Fox   Deerfield Bch, FL 107436   
3 Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   
4 Randy Hagins   Jacksonville, FL 151782   
5 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
6 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
10 John Moorhouse   Altamonte Spgs, FL 112597   
11 Jeff Rohena   Jacksonville Beach, FL 135666   
12 Ron West   Apopka, FL 111822   
13 PETE MINER   San Marcos, CA 36503   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS TUBRIDY   Rancho Santa Margarita, CA 90366   
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3 Doby Beusse   Orlando, FL 3602   
4 BIRON KEEFER   Harbor City, CA 20649   
5 Scott Summey   Jacksonville, FL 34650   
7 Douglas Hoffman   Sarasota, FL 141852   
8 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
9 Michael Rigby   Apopka, FL 29871   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929   
2 Ivan Gehrig   Miami Beach, FL 164872   
3 Tony Marrero   Tampa, FL 161424   
5 BENTON MOBLEY   Phoenix, AZ 87653   
8 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
9 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
11 JOEY DESILVA   Allentown, NJ 101053   
13 Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
14 Jon Benjamin Kaleshefski   Ocoee, FL 137945   
15 Patrick Uhler   Tampa, FL 129662   
18 Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   
19 GREG SUPIANOSKI   Cave Creek, AZ 107760   
20 Steven Heal   Kansas City, MO 166222   
21 Alex Rodriguez   Atlanta, GA 145155   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Saylor   Issaquah, WA 31411   
2 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
4 JIM COOPER   Goleta, CA 107795   
5 Frank McCarthy   Tallahassee, FL 139841   
6 Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
7 Joe Fernandez   Miami, FL 159107   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hart   Houston, TX 164873   
2 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
4 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
5 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
6 Greg Sironen   St Petersburg, FL 58077   
7 KEN CALVET   Cowiche, WA 86744   
8 Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
9 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
10 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
12 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
13 James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
14 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
15 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
17 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
19 David Cichra   Deltona, FL 159106   
20 DAVID GREEN   Stonington, CT 73911   
21 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Art North   Valrico, FL 165892   
2 Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   
3 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
4 Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
5 Robert Kelly   Gainesville, FL 48401   
6 Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
7 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
8 John Neill   Tampa, FL 93436   
10 David Arnold   St Petersburg, FL 166886   
12 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Randolph White   Riverview, FL 103379   
3 Kevin Moran   Brevard, NC 77237   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
3 JACOB BOLTON   Cave Creek, AZ 107754   
14 Mark Kaleshefski   Winter Garden, FL 137948   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michael Hall   St Petersburg, FL 128609   
5 Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
6 Murray McDonough   Tampa, FL 166158   
11 Jeff Shepherd   Apopka, FL 164918   
13 Joseph Bullington   Port St John, FL 164278   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
4 Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
5 Aaron Fair   Tampa, FL 165865   
11 Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
12 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
13 Jay Eddy   Tallahassee, FL 164870   
24 James Beldzik   Los Alamos, NM 151840   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
5 Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
7 JEFF POLECK   Petoskey, MI 107145   
8 Mitchell Harvey   Lakeland, FL 116799   
10 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
12 Michael Presby   St Cloud, FL 162319   
13 Joel Leffler   Coral Springs, FL 152167   
17 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
20 DOMINGO ALONSO   Marietta, GA 108766   
23 DAVID BRANCH   Carlsbad, CA 90489   
24 BOBBY MASULA   Lewiston, ID 109933   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg King   Sunrise, FL 163518   
2 David May   Tallahassee, FL 164912   
4 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
6 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9 Kevin Crews   Winter Haven, FL 107240   
13 SHAWN WINSOR   San Diego, CA 164332   
18 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
19 Gerardo Galvan   Lake Mary, FL 163570   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
4 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7 David Forbes   Gainesville, FL 159222   
9 MARK HELLER   Marshfield, MA 112081   
10 TONY BRUSCINO   Oxford, GA 110136   
11 RONALD TANTAY   Hattiesburg, MS 100842   
13 Cliff Powers   Largo, FL 148412   
14 Doctor Sid   Melbourne, FL 155499   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 JAMES GREGORY   Lake Hughes, CA 97075   
5 Jerry McGee   Lithia, FL 129505   
6 Jon Viers   Lakeland, FL 153378   
7 BILL GREY   Warren, MI 80806   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISIE GONZALEZ   Harrisburg, OR 100809   
2 GERI LAVERTY   New Boston, NH 102966   
3 Susan Marston   Largo, FL 154626   
4 Michelle Daemer   Maitland, FL 153391   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
3 Jennifer Howard   Titusville 164928   
4 CINDY PETERS   Aurora, CO 91476   
5 Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   
6 KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   
7 Laura Solecki   Boynton Beach, FL 139132   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 GENEVIEVE VALDEZ   Greensboro, NC 112145   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Laura McCue   Oviedo, FL 109806   
9 Donna Fewell   Apopka, FL 164827   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFShimanoSpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee