Race Results for
Florida State Championship Series #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/01/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 11-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2 Bobby Aprile   Jacksonville, FL 152355   
3 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
4 FILIPPO BARBERI   Delray Beach, FL 136914   
5 Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   
6 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 SAM CLARY   Oklahoma City, OK 16351   
3 Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
6 Tommy Fewell   Apopka, FL 164834   
7 Steven Fritz   Land O Lakes, FL 144218   
10 JASON HENDERSON   Wilmington, DE 173960   
13 G Daniel Jackson   Jacksonville, FL 172638   
14 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
15 Ducan Niederlitz   Gainesville, FL 172639   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
4 Ethan Forbes   Gainesville, FL 156402   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Elijah Houser   Palm Coast, FL 166606   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
3 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
4 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
5 IVAN GEHIG   Miami Beach, FL 164872   
7 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
8 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
9 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
11 RAINER SCHAEL   Cincinnati, OH 59281   
12 Brent Hennicke   Destin, FL 168431   
13 Ralph Teten   Neptune Beach, FL 144439   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2 Michael Miles   Deltona, FL 122821   
3 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5 Scott Hart   Houston, TX 164873   
6 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
8 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
9 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
10 Gerald Grieve   Hallandale, FL 156185   
11 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
12 Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
14 Thomas (Lance) Stevens    144610   
15 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
16 DANNY VILATO   Chaska, MN 75359   
17 Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
18 Ken Calvet   Winter Park, FL 122537   
19 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
20 James Smart   Tallahassee, FL 32974   
21 Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
4 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
5 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
6 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7 Glenn Weber   San Antonio, FL 67251   
8 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
9 John VanAken   Ocala, FL 36325   
10 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
11 Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   
12 Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
13 Scott Summey   Jacksonville, FL 34650   
14 MIKE RIGBY   Lafayette, LA 172428   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Maida   Jacksonville Beach, FL 164911   
2 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
3 JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
4 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
6 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
9 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
12 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
13 Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
14 Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
16 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
17 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220   
18 Nestor Sotelo   Tampa, FL 159227   
19 Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   
21 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
22 Cliff Leonard   Tallahassee, FL 174936   
25 Roger Berry   Gainesville, FL 122823   
28 Steven Heal   Kansas City, MO 166222   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
2 Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
3 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
4 GREG KING   Aiea, HI 78807   
5 MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
6 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
7 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
8 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
11 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
12 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
13 Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
14 David Cichra   Deltona, FL 159106   
15 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
17 Robert Graziano   Keystone Heights, FL 159339   
18 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
20 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   
21 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
22 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
24 Jeffrey Farah   Goose Creek, SC 151430   
26 David May   Tallahassee, FL 164912   
27 Todd Lyons   Jensen Beach, FL 122411   
29 Mark Harrington   Welaka, FL 135060   
30 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
31 Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
32 Dean Krueger   Jacksonville, FL 48511   
33 Carlos Alcala   Pensacola, FL 175160   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Gordon   Pittsboro, NC 139098   
2 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
3 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
4 John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
3 Randolph White   Riverview, FL 103379   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
3 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
10 JON HELUCIA   Tampa, FL 172633   
13 Chaz Gilbert   Ithaca, NY 172667   
16 Michael Burnett   Mcintosh, FL 172672   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
11 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
12 John Gissal   St Petersburg, FL 173583   
13 Aaron Fair   Tampa, FL 165865   
16 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
7 BRETT THOMPSON   Houston, TX 94553   
8 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
10 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
12 Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
16 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
17 ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
20 Richard Edling   Fort Mill, SC 166522   
21 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
27 Michael Alsup   Ocala, FL 125412   
29 James King   Altamonte Springs, FL 174602   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
4 Dave Watson   Davie, FL 154901   
5 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
7 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
8 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
10 Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
11 STERLING MURPHY   Jacksonville, FL 168362   
12 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stein   Brandon, FL 116787   
5 David Miller   Delray Beach, FL 139842   
6 Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
8 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
13 Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   
14 Doctor Sid   Melbourne, FL 155499   
16 Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
17 Dean Smith   Atlantic Beach, FL 169647   
18 David Forbes   Gainesville, FL 159222   
19 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
20 Bob Hitchcock   Longwood, FL 138967   
24 James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ertel   Apopka, FL 172666   
2 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
3 R John Henderson   Longwood, FL 173699   
5 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
6 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
2 Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
3 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Howard   Titusville 164928   
2 June Dede   St Augustine, FL 164874   
3 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4 JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
6 JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
7 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
9 Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   
10 Kathy White   Riverview, FL 103380   
11 KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
12 Kimie Stein   Brandon, FL 144220   
13 Carrie Fritz   Land O Lakes, FL 130741   
15 Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
7 Chrissy Chatfield   Tarpon Springs, FL 173584   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
4 Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
9 Sarah Weber   Nobleton, FL 122785   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOSpyUSACDFCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee