Race Results for
South Eastern Regional Series #3
Lone Mtn State Forest, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/13/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James VanToever   Bristol, TN 158595   
2 FRANK MATTHEWS   Chattanooga, TN 84380   
3 Connell Patterson   Atlanta, GA 111806   
5 Matt Slafkosky   Port Costa, CA 139415   
6 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
7 Ian McCully   Knoxville, TN 152252   
8 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
9 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
10 Ben Ramsbottom   Knoxville, TN 154914   
12 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
13 Robert Taylor   Knoxville, TN 35122   
14 J Scott Deshon   Nashville, TN 85367   
17 GARY YATES   Milpitas, CA 99395   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Knippen   Maryville, TN 19464   
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 Kenneth Allen   Chattanooga, TN 112011   
4 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
8 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
9 RANDY DIAL   Los Alamos, NM 86598   
10 John Blessed   Gainesville, FL 122531   
11 Randy Fergeson   Seminole, FL 119540   
12 CONNIE MILLER   Albuquerque, NM 87113   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
2 Mark Mobley   Norris, TN 24661   
3 Joe Holland   Hendersonvlle, TN 88801   
4 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
5 Larry Reynolds   Frankfort, KY 29617   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LORNE JOHNSON   Washington, NH 104908   
2 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
3 Ryan Cleary   Franklin, TN 159855   
4 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
5 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
6 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
7 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
8 Logan Williams   Knoxville, TN 168710   
9 Christopher Straynar   Parrish, AL 164955   
10 WILLIAM FYFE   Washington, DC 59110   
11 Brian Poston   Knoxville, TN 171063   
12 Christopher Leone   Sacramento, CA 164828   
13 Brent Adkins   Moody, AL 161435   
15 Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
17 Roger Berry   Gainesville, FL 122823   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
2 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
3 Dale Carter   Hoover, AL 97147   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
3 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
4 Kurt Wagner   Madison, TN 97313   
5 James Zediker   Daphne, AL 43950   
6 Thomas Field   Nashville, TN 83703   
7 Jay Clinton   Asheville, NC 83913   
8 Bruce Martin   Knoxville, TN 100461   
9 Robert Rishel   Mobile, AL 170174   
10 William Wheeler   Louisville, CO 172791   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
2 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
3 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
4 Stephen White   Knoxville, TN 156174   
5 Art North   Valrico, FL 165892   
6 Ed McCalley   Rockwood, TN 169484   
7 Bill Murphy   Knoxville, TN 145478   
8 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
3 Philip Rader   Knoxville, TN 161510   
4 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
5 John Galbraith   Brighton, MI 80586   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Thomas Abruzzo   Nashville, TN 122539   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
3 Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
4 John Russell   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 John Crowell   Tybee Island, GA 168451   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
3 Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   
4 Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
2 JIM JIM DELP   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
2 NINA BAKER   Blountville, TN 149687   
3 GERI LAVERTY   New York, NY 109087   
4 ZARA BRADE-CLARK   N Yarmouth, ME 134528   
5 Jimi Flynt   Knoxville, TN 113225   
6 Francie Hunt   Nashville, TN 140307   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
2 Cindy Peters   Weirsdale, FL 130749   
3 JULIIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
4 Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Park   Chattanooga, TN 173008   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Julie Dasinger   Lithia, FL 172631   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee