2010 Junior, U23 and Elite Road National Champions

  
  


USA Cycling Junior, U23 and Elite Road National Championships
Bend, Oregon
June 22-27, 2010
WebsiteFull Results

 

Men 10-12 Criterium: Grant McElroy (Portland, Ore./Beaverton Bicycle Club)
Men 13-14 Criterium: Philip O'Donnell (Suwanee, Ga./Frazier Cycling)
Men 15-16 Criterium: Erik Volotzky (Chatsworth, Calif./Cycle World)
Men 17-18 Criterium: Lawson Craddock (Houston, Texas/Hot Tubes)
Men U23 Criterium: Benjamin King (North Garden, Va./Trek-Livestrong)
Men 10-12 Time Trial: Gage Hecht (Parker, Colo./International Christian Cycling)
Men 13-14 Time Trial: Daniel Parks (Dallas, Texas/GS Tenzing)
Men 15-16 Time Trial: Colin Joyce (Pocatello, Idaho/Idaho Cycling)
Men 17-18 Time Trial: Lawson Craddock (Houston, Texas/Hot Tubes)
Men U23 Time Trial: Andrew Talansky (Napa, Calif./Cal Giant Berry Farms)
Men 10-12 Road Race: Grant McElroy (Portland, Ore./Beaverton Bicycle Club)
Men 13-14 Road Race: Philip O'Donnell (Suwanee, Ga./Frazier Cycling)
Men 15-16 Road Race: Miguel Bryon (Miami, Fla./Velocity)
Men 17-18 Road Race: Lawson Craddock (Houston, Texas/Hot Tubes)
Men U23 Road Race: Benjamin King (North Garden, Va./Trek-Livestrong)
Women 10-12 Criterium: Skylar Schneider (West Allis, Wisc.)    
Women 13-14 Criterium: Katrina Howard (Fresno, Calif./Vapor Racing)
Women 15-16 Criterium: Tara McCormick (Long Beach, Calif./Helen’s Racing-Cannondale)
Women 17-18 Criterium: Coryn Rivera (Tustin, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12)
Women 10-12 Time Trial: Jenna Gardner (West Jordan, Utah/PCIM)
Women 13-14 Time Trial: Kirsten Williams (Lonetree, Colo./Natural Grocers)
Women 15-16 Time Trial: Jacqueline Denny (Liberty, Mo./Team Kenda)
Women 17-18 Time Trial: Coryn Rivera (Tustin, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12)
Women U23 Time Trial: Sinead Miller (Pittsburgh, Pa./Peanut Butter & Co TWENTY 12)
Women 10-12 Road Race: Skylar Schneider (West Allis, Wisc.)
Women 13-14 Road Race: Katrina Howard (Fresno, Calif./Vapor Racing)
Women 15-16 Road Race: Melissa Garcia (Bethlehem, Pa./Chester County Cycling)
Women 17-18 Road Race: Coryn Rivera (Tustin, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12)
Women U23 Road Race: Sinead Miller (Pittsburgh, Pa./Peanut Butter & Co TWENTY 12)
Elite Men Criterium: Steve Reaney (San Jose, Calif./California Giant Cycling)
Elite Men Time Trial: Michael Olheiser (Huntsville, Ala./TriStar Cycling)
Elite Men Road Race: Michael Olheiser (Huntsville, Ala./TriStar Cycling Team)
Elite Women Criterium: Shelley Evans (Scotts Valley, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12)
Elite Women Time Trial: Evelyn Stevens (New York, N.Y. HTC/Columbia)
Elite Women Road Race: Mara Abbott (Boulder, Colo./Peanut Butter & Co. TWENTY 12)



This Article Published July 22, 2011 For more information contact: