Day one of Junior Track Nationals crowns four champs in T-town

Trexlertown, Pa. (July 8, 2010) – Four national titles were awarded on Thursday as the 2010 USA Cycling Juniors Track National Championships opened at the Valley Preferred Cycling Center in Trexlertown, Pa. Coryn Rivera (Tustin, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12), Lawson Craddock (Houston, Texas/Hot Tubes), Benny Swedberg (Kent, Wash./Rad Racing), and Christine Barron (Los Angeles, Calif./VRC)all rode into Stars-and-Stripes jerseys on a very hot day that saw temperatures reach 98 degrees.

Coryn Rivera added a 29th gold medal to her collection of hardware when she posted a time of 2:36 over two kilometers to claim the national title in the women’s 17-18 individual pursuit. Rivera bested the time of 2:41 posted by runner-up Somersby Jenkins (Santa Barbara, Calif./Echelon Santa Barbara). Grabbing the bronze medal was Ruth Winder (Lafayette, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12) while Erin Popovich (Plano, Texas Matrix Cycling Club) and Kate Wilson (Los Angeles, Calif./CPT-Connie Cycling) rounded out fourth and fifth.

USA Cycling National Development Program stand-out Lawson Craddock clocked a time of 3:32 in the men’s 17-18 three-kilometer pursuit to beat the time of 3:43 posted by silver medalist Matthew Lipscomb (Greenville, SC/Greenville Spinners). Riding to the third spot on the podium was Zack Noonan (Kutztown, Pa./Young Medalists) while Neal Shepherd (Palm Coast, Fla./Orlando Road Club) and Ben Barthel (Echelon Santa Barbara) were fourth and fifth.

Posting a time of 1:08, Benjamin Swedberg bested the 1:10 clocked by Charles Martin (Wilmette, Ill./ISCorp Cycling Team) to ride into a Stars-and-Stripes jersey in the men’s 17-18 kilometer time trial. Colt Peterson (Huntington Beach, Calif.) posted the third fastest time to secure the bronze medal as Juan Carmona (Breinigsville, Pa./Young Medalists) and Matthew Lipscomb (Greenville, SC/Greenville Spinners) rounded out the podium.

The final national title of day one was awarded to Christine Barron in the women’s 17-18 500-meter time trial. Completing the event with a time of 38.56, she bested the time of 38.659 posted by silver medalist Madalyn Godby (Louisville, Colo.). Shelbe Eck (Kutztown, Pa.) clocked the bronze medal time while Coryn Rivera and Stephanie Torres (East Elmhurst, NY) were the fourth and fifth fastest ladies in the competition.

In addition to the four national titles awarded to competitors in the men’s and women’s 17-18 age categories, cyclists in the other three age groups (10-12, 13-14, and 15-16) began their quests for national titles in the overall omniums which will be awarded at the end of the championships on Sunday.

Payton Thomas
(Grapevine, Texas/FCS-Metro Volkwagon) took the very first win of the morning session, besting silver medalist Lucia Carreno (El Paso, Texas/Major Motion Cycling) and bronze medalist Julia Sante (Queensbury, NY/Farm Team Cycling) in the women’s 13-14 500-meter time trial.

Chazmichael Morales (El Segundo, Calif./Connie Cycling Junior Racing Team) posted the fasted race against the clock among men 13-14. He had a very strong ride in the heat of the morning session to beat out runner-up Grayson Brookshire (Hendersonville, NC /DIY Music p/b Asheville Youth Cycling) and third-place finisher Matthew Valencia (Los Altos, Calif./Team Specialized Racing)

In the men’s 10-12 time trial, Grant McElroy (Portland, Ore.) was the fastest, riding to the top step of the podium ahead of Magnus Hartwell (Breinigsville, Pa./Young Medalists) and James Brookshire (Hendersonville, NC/DIY Music p/b Asheville Youth Cycling).

In the women’s 10-12 group, it was Devon Nothstein (Orefield, Pa./Team Alliance Environmental) to ride her way to the podium’s top step, besting second- and third-place finishers Courtney Krasley (Coplay, Pa.) and Rebecca Israel (Moreno Valley, Calif./Connie Cycling).

The men's 15-16 sprint saw Kaleb Koch (Glenview, Ill./IS Corp Cycling Team) beat out Bobby Unverzagt (Torrance, Calif./South Bay Wheelmen) in the gold medal round to take the top step of the podium while Michael Dessau (Boulder, Colo./Team Holowesko Partners) won the race for third.

Jennifer Valente (San Diego, Calif./GS Adams Avenue Bicycles) was victorious in the women’s 15-16 sprint, beating Tara McCormick (Long Beach, Calif./Helens Cannondale) in the final while Kaitlyn Lawrence (Emmaus, Pa./Team Vortex) won the bronze medal round.

Throughout the national championships, winners of the men’s and women’s 17-18 individual events will earn start spots for the UCI Juniors Track World Championships in Montichiari, Italy, August 11-15. For more information on these qualification procedures, including requirements for being a funded team member, please see the athlete nomination worksheet by clicking here

The USA Cycling Juniors Track National Championships will continue on Friday. Stay tuned for coverage of all the action at www.usacycling.org.

For more information about the USA Cycling Juniors Track National Championships, including a complete schedule of events, please click here.

CLICK HERE for a photo gallery of all the action, or here for complete results.

USA Cycling Juniors Track National Championships
Valley Preferred Cycling Center – Trexlertown, Pa.

July 8-11, 2010


Women 17-18 Individual Pursuit
1. Coryn Rivera (Tustin, Calif./Peanut Butter & Co. TWENTY 12)

2. Somersby Jenkins (Santa Barbara, Calif./Echelon Santa Barbara)

3. Ruth Winder (Lafayette, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12)

4. Erin Popovich (Plano, Texas/Matrix Cycling Club)

5. Kate Wilson (Los Angeles, Calif./CPT-Connie Cycling)


Men 17-18 Individual Pursuit
1. Lawson Craddock (Houston, Texas/Hot Tubes Development) – 3:32

2. Matthew Lipscomb (Greenville, SC/Greenville Spinners) – 3:43

3. Zack Noonan (Kutztown, Pa./Young Medalists)

4. Neal Shepherd (Palm Coast, Fla./Orlando Road Club)

5. Ben Barthel (Santa Barbara, Calif./Echelon Santa Barbara)
 
Men 17-18 Kilometer Time Trial
1. Benjamin Swedberg (Kent, Wash./Rad Racing)
2. Charles Martin (Wilmette, Ill./ISCopr Cycling Team)
3. Colt Peterson (Huntington Beach, Calif.)
4. Juan Carmona (Breinigsville, Pa./Young Medalists)
5. Matthew Lipscomb (Greenville, SC/Greenville Spinners)

Women 17-18 500-Meter Time Trial
1. Christine Barron (Los Angeles, Calif./VRC)

2. Madalyn Godby (Louisville, Colo.)

3. Shelbe Eck (Kutztown, Pa.)

4. Coryn Rivera (Tustin, Calif./Peanut Butter & Co TWENTY 12)

5. Stephanie Torres (East Elmhurst, NY)


Women 13-14 500-Meter Time Trial

1. Payton Thomas (Grapevine, Texas/FCS-Metro Volkswagon)

2. Lucia Carreno (El Paso, Texas/Major Motion Cycling)

3. Julia Sante (Queensbury, NY/Farm Team Cycling)

4. Danielle Mullis (Rochester, Mich./Wolverine Sports Club)

5. Evelyn Korbich (New Tripoli, Pa./Lehigh Wheelmen)


Men 13-14 500-Meter Time Trial
1. Chazmichael Morales (El Segundo, Calif./Connie Cycling Junior Racing Team)

2. Grayson Brookshire (Hendersonville, NC/DIY Music p/b Asheville Youth Cycling)

3. Matthew Valencia (Los Altos, Calif./Team Specialized Racing)

4. Zeke Mostov (San Francisco, Calif./San Jose Bicycle Club)

5. Daniel Parks (Dallas, Texas/GS Tenzing)


Men 15-16 Sprint
1. Kaleb Koch (Glenview, Ill./IS Corp Cycling Team)

2. Bobby Unverzagt (Torrance, Calif./South Bay Wheelmen)

3. Michael Dessau (Boulder, Colo./Team Holowesko Partners)

4. Zack Gould (Boulder, Colo./Tokyo Joe’s)

5. Gregory Ratzell (Blandon, Pa./Bike Line-LWA))


Women 15-16 Sprint
1. Jennifer Valente (San Diego, Calif./GS Adams Avenue Bicycles)

2. Tara McCormick (Long Beach, Calif./Helens Cannondale)

3. Kaitlyn Lawrence (Emmaus, Pa./Team Vortex)

4. Melissa Garcia (Bethlehem, Pa./Team Alliance Environmental)

5. Bailey Semian (Mertztown, Pa./Team Alliance Environmental)


Men 10-12 500-Meter Time Trial
1. Grant McElroy (Portland, Ore.)

2. Magnus Hartwell (Breinigsville, Pa./Breinigsville, Pa.)

3. James Brookshire (Hendersonville, NC/DIY Music p/b Asheville Youth Cycling)

4. Alec Ratzell (Blandon, Pa./Bike Line-LWA)

5. Luke Mullis (Rochester Hills, Mich.)


Women 10-12 500-Meter Time Trial
1. Devon Nothstein (Orefield, Pa./Team Alliance)

2. Courtney Krasley (Coplay, Pa.)

3. Rebecca Israel (Moreno Valley, Calif./Connie Cycling)

4. Ashley Ambrisko (Mountainview, Calif./Los Gatos)

5. Courtney Corner (San Marcos, Calif.)

Photos top to bottom: Tara McCormick rode to the silver medal in the women's 15-16 sprint; Payton Thomas won the first gold medal of the day with a victory in the women's 13-14 500-meter time trial. Photos by Anthony Skorochod
 
About USA Cycling  
Recognized by the United States Olympic Committee and the Union Cycliste Internationale, USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States, including road, track, mountain bike, BMX and cyclo-cross. As a membership-based organization, USA Cycling comprises 66,500+ licensees; 2,200 clubs and teams; and 34 local associations. The national governing body sanctions 2,650 competitive and non-competitive events throughout the U.S. each year and is responsible for the identification, development, and support of American cyclists. To learn more about USA Cycling, visit
www.usacycling.org.


This Article Published July 8, 2010 For more information contact:
Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOShimanoSpyCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee