2012 USA Cycling Elite, U23, Juniors, Para-cycling National Champions

  
  



2012 USA Cycling Elite, U23, Juniors, and Para-cycling National Championships
Augusta, GA
June 20-24,  2012


 

Road Race
Elite Women Megan Guarnier (Mountain View, Calif./TIBCO to The Top) 3:10:21
Elite Men Julian Kyer (Boulder Colo./Juwi Solar Cycling) 4:02:29
U23 Women Samantha Schneider (Milwaukee, Wisc./TIBCO to The Top) 3:10:21
U23 Men Robert Bush (Louisville, Ky./Chipotle-First Solar Development Team) 4:13:58

Junior Women 10-12 Megan Doherty (Boise, Idaho/BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)) 38:24:00
Junior Women 13-14 Skylar Schneider (West Allis, Wisc./Team TIBCO II) 1:05:16
Junior Women 15-16 Claire VanEkdom (Chevychase, Md./JET Cycling) 1:43:06
Junior Women 17-18 Alexis Ryan (Ventura, Calif./Team TIBCO II) 2:08:40

Junior Men 10-12 Adam Croft (Toano, Va./Slipstream-Craddock Junior Development) 40:23:00
Junior Men 13-14 Gage Hecht (Parker, Colo./International Christian Cycling Club) 0:53:48
Junior Men 15-16 Ethan Reynolds (Boise, Idaho/BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)) 1:49:04
Junior Men 17-18 Miguel Bryon (Miami, Fla./BLUE STAR-BOOM Development Team) 2:25:22

Men - Para - BVI Clark Rachfal (Annapolis, Md./Tachycardia Racing) 1:46:19
Women - Para - BVI Rachael Scdoris (Bend, Ore.) 1:20:19

Men - Para - C1 Matthew Bigos (Cardiff By The Sea, Calif./RIDE Cyclery) 1:27:25
Men - Para - C2 Aaron Keith (Woodinville, Wash.) 1:16:25
Men - Para - C3 Michael Farrell (Colorado Springs, Colo./Natural Grocers Cycling Team) 1:16:08
Men - Para - C4 Jonathan Copsey (Carmel, Calif./Ride 2 Recovery) 1:16:04
Men - Para - C5 Mark Gyulafia (Portland, Ore./Guinness Cycling Team) 1:15:54

Men - Para - H1 Anthony Pedeferri (Camarillo, Calif./US Handcycling) 0:57:25
Men - Para - H2 William Lachenauer (Reno, Nev.) 1:30:02
Men - Para - H3 Michael Postell (Snellville, Ga.) 1:41:37
Men - Para - H4 Dane Pilon (Raleigh, N.C./Cross Creek Cycling Club-C4) 1:40:23

Men - Para - T1 Douglas Schneebeck (Albuquerque, N.M./Race Team-Sport Systems Mountain) 1:21:52
Men - Para - T2 Steven Peace (San Diego, Calif./B&L Bikes) 0:50:10

Women - Para - C2 Allison Jones (Colorado Springs, Colo./Guinness Cycling Team) 1:39:12
Women - Para - C3 Jamie Whitmore (Mount Aukum, Calif.) 1:38:08
Women - Para - C4 Shawn Morelli (Leavenworth, Kan./ Santa Fe Trails Racing Team) 1:28:55
Women - Para - C5 Kelly Crowley (Redwood City, Calif./Primal/Map My Ride Professional Women's Racing) 1:16:18

Women - Para - H2 Marianna Davis (Salt Lake City, Utah/UTAH HANDCYCLE) 0:47:33
Women - Para - H3 Monica Bascio (Evergreen, Colo.) 0:48:26


Time Trial
Elite Women Amber Neben (Lake Forest, Calif./Specialized-Lululemon) 39:27.375
Elite Men Julian Kyer (Boulder Colo./Juwi Solar Cycling) 36:36.700
U23 Women Kaitlin Antonneau (Racine, Wisc./Exergy Twenty12) 42:26.346
U23 Men Evan Huffman (Elk Grove, Calif./California Giant Berry Farms-Specialized) 36:40.735

Junior Women 10-12 Megan Doherty (Boise, Idaho/BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)) 15:38.908
Junior Women 13-14 Gina Johnson (Park Ridge, Ill./Village-Verdigris Cycling) 15:32.880
Junior Women 15-16 Claire VanEkdom (Chevy Chase, Md./JET Cycling) 30:01.054
Junior Women 17-18 Addyson Albershardt (Matthews, N.C./NOW and Novartis for MS) 28:28.621

Junior Men 10-12 Adam Croft (Toano, Va./Slipstream-Craddock Junior Development) 16:25.660
Junior Men 13-14 Gage Hecht (Parker, Colo./International Christian Cycling Club) 13:23.140
Junior Men 15-16 Zeke Mostov (San Francisco, Calif./Slipstream-Craddock Junior Development) 25:54.316
Junior Men 17-18 Gregory Daniel (Englewood, Colo./Slipstream-Craddock Junior Development) 37:45.758

Men - Para - BVI Clark Rachfal (Annapolis, Md./Tachycardia Racing) 23:55.903; David Swanson (Tucson, Ariz./Tachycardia Racing) 23:55.903
Women - Para - BVI Karissa Whitsell (Colorado Springs, Colo./Paralympic Cycling Team) 27:17.468;  Debbie Milne (Belden, Miss./Absolute Racing Team) 27:17.468

Men - Para - C1 Anthony Zahn (Lincoln, Neb./US Paralympic Team) 31:40.397
Men - Para - C2 Aaron Keith (Woodinville, Wash.) 30:30.283
Men - Para - C3 Joseph Berenyi (Oswego, Ill./ABD Cycling Team) 26:51.406
Men - Para - C4 Sam Kavanagh (Bozeman, Mont./Gallatin Valley Bicycle Club) 25:52.696
Men - Para - C5 Mark Gyulafia (Portland, Ore./Guinness Cycling Team) 27:02.657

Men - Para - H1 Anthony Pedeferri (Camarillo, Calif./US Handcycling) 38:08.092
Men - Para - H2 William Lachenauer (Reno, Nev.) 30:32.096
Men - Para - H3 Carlos Moleda (Bluffton, S.C.) 33:13.493
Men - Para - H4 Dane Pilon (Raleigh, N.C./Cross Creek Cycling Club-C4) 31:19.844

Men - Para - T1 Douglas Schneebeck (Albuquerque, N.M./Race Team/Sport Systems Mountaintop Cycling) 47:12.397
Men - Para - T2 Steven Peace (San Diego, Calif./B&L Bikes) 33:36.628

Women - Para - C2 Allison Jones (Colorado Springs, Colo./Guinness Cycling Team) 32:31.690
Women - Para - C3 Jamie Whitmore (Mount Aukum, Calif.) 34:07.686
Women - Para - C4 Megan Fisher (Missoula, Mont./Bikesale.com-Union Bay Cycling) 31:20.815
Women - Para - C5 Kelly Crowley (Redwood City, Calif./Primal/Map My Ride Professional Women's Team) 28:39.286

Women - Para - H1 Cassie Mitchell (Atlanta, Ga./US Handcycling) 46:53.788
Women - Para - H2 Marianna Davis (Salt Lake City, Utah/UTAH HANDCYCLE) 33:02.716
Women - Para - H3 Monica Bascio (Evergreen, Colo./US Handcycling) 34:37.160

Criterium
Elite Women Theresa Cliff-Ryan (Cedar Springs, Mich./Exergy Twenty12)
Elite Men Adam Farabaugh (State College, Pa./XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
U23 Women Samantha Schneider (Milwaukee, Wisc./TIBCO to The Top)
U23 Men Tyler Magner (Athens, Ga./BMC/Hincapie Sportswear Development Team)

Junior Women 10-12 Megan Doherty (Boise, Idaho/BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
Junior Women 13-14 Skylar Schneider (West Allis, Wisc./Team TIBCO II)
Junior Women 15-16 Laurel Rathbun (Monument, Colo./JETCycling) 
Junior Women 17-18 Alexis Ryan (Ventura, Calif./Team TIBCO II)

Junior Men 10-12 Davis Branyon (Gainesville, Ga./Frazier Cycling Juniors)
Junior Men 13-14 Gage Hecht (Parker, Colo./International Christian Cycling Club)
Junior Men 15-16 Austin Vincent (Simsbury, Conn./C.F. Racing p/b Trek Portsmouth)
Junior Men 17-18 Brendan Rhim (Norwich, Vt./Woodstock Bicycle Club-Killington Mountain School Cycling Team)

Men - Para - C1 Matthew Bigos (Cardiff By The Sea, Calif./RIDE Cyclery)
Men - Para - C3 Joseph Berenyi (Oswego, Ill./ABD Cycling Team)
Men - Para - C4 Jonathan Copsey (Colorado Springs, Colo./Ride 2 Recovery)
Men - Para - C5 Mark Gyulafia (Portland, Ore./Guinness Cycling Team)

Women - Para - C2 Allison Jones (Colorado Springs, Colo./Guinness Cycling Team)
Women - Para - C4 Megan Fisher (Missoula, Mont./Bikesale.com-Union Bay Cycling)
Women - Para - C5 Greta Neimanas (Cardiff By The Sea, Calif./Exergy TWENTY12)
 



This Article Published February 13, 2013 For more information contact: